Ochota na słodycze po ciąży a odchudzanie

Mam problemy ze schudnięciem po ciąży? Ciagle mam ochotę na słodycze i wolnym czasie non stop cos podjadam waże 65kg przy wzroście 156,czyli cos jest nie tak z moja waga...patrząc w lustro widze siebie jako małe grube stworzenie chciałabym schudnąć ale nie wiem jak?

Witam,

W Pani pytaniu znajduje się również i odpowiedz na nie - "non stop cos podjadam". Nie znam sposobu Pani odżywiania, dlatego być może poza podjadaniem słodyczy istnieją również inne błędy żywieniowe, np. brak regularności posiłków, zbyt mała liczba posiłków albo zbyt duża objętość spożywanych posiłków, prowadząca do przejadania się. Nie podała Pani informacji o tym ile upłynęło od porodu i czy karmi Pani piersią. Proponuję znaleźć w Pani mieście dietetyka, który przeanalizuje Pani sposób odżywiania i z całą pewnością wyprowadzi wszystko na prostą.

W okresie ciąży i karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie energetyczne. Żołądek się troszkę powiększa i wskutek tego wzrasta apetyt. Często po odsunięcia dziecka od piersi kobiety jedzą tyle samo, co wcześniej i łatwo nabierają na wadze. Przed Panią wyzwanie, żeby zacząć na nowo regularnie jeść 5 posiłków dziennie w odstępach co 3 godziny. Mniejsze porcje spowodują, że żołądek zacznie się obkurczać, a regularność przyspieszy przemianę materii, co ułatwi tracenie zbędnych kilogramów. Proszę spróbować podjadać zdrowe produkty. Warzywa są najbezpieczniejsze. Można pokroić sobie w paseczki chrupiącą marchewkę, paprykę, ogórki, czy jeść pomidorki koktajlowe. Od warzyw Pani nie przytyje, a z czasem może uda się w ogóle nie podjadać. Zamiast słodyczy lepiej sięgnąć po owoc czy orzechy. Być może pomoże Pani wyznaczanie sobie małych celów, np. schudnięcie 4-5 kg w ciągu miesiąca. Życzę powodzenia!

Witam, ciało kobiety po ciąży wymaga chwili odpoczynku. Zanim zaczniesz wprowadzać jakąkolwiek dyscyplinę żywieniową , daj sobie co najmniej 6 tygodni odpoczynku. Jeśli karmisz piersią ( do czego cię szczerze namawiam) z jakąkolwiek dietą powinnaś poczekać aż twoje dziecko osiągnie wiek co najmniej dwóch miesięcy. Dopiero po tym czasie możesz pomyśleć o tym, żeby zacząć odzyskiwać figurę sprzed ciąży. Rozpoczęcie diety zbyt wcześnie spowoduje, że będziesz się czuła zmęczona, osłabiona. Jeśli karmisz piersią zbyt wczesna dieta zmniejszy wartość twojego pokarmu dla dziecka. Bycie cierpliwym w tym konkretnym przypadku oraz zdanie się na naturalność procesu chudnięcia z niewielką pomocą eksperta, spowoduje, że efekt zamierzony będzie w pełni osiągnięty. Weź sobie do serca, że urodzenie dziecka to największy dar jaki otrzymałaś od życia, prawda jest taka, że bardzo trudne jest odzyskanie figury sprzed porodu. Musisz mieć świadomość, że twój brzuch będzie mniej jędrny, talia nieco większa i biodra nieco szersze. Niemniej można uzyskać efekt bardzo zbliżony do tego sprzed ciąży. Wymaga to jednak cierpliwości i dobrych genów. Pamiętaj nie ma magicznej pigułki, która pozwoli ci odzyskać formę sprzed ciąży, jedyne co ci pomoże to dieta i ćwiczenia. Ćwiczenia są bardzo ważne w trakcie każdej diety, bo gwarantują utrzymanie sprężystości mięśni, co oznacza jędrność skóry. Proszę nie rozpoczynać diet restrykcyjnych, kobieta do normalnego funkcjonowania potrzebuje 1200 kalorii na dobę, kobieta po ciąży potrzebuje ich między 1500 a 2200 aby nie mieć wahań nastroju i zaspokoić swoje potrzeby energetyczne. Jeśli zajmujesz się dzieckiem w domu, karmisz piersią, twoje zapotrzebowanie kaloryczne to minimum 1800 kalorii ( średnio między 2000-2700 kalorii)
Kolejna ważna uwaga, jeśli karmisz piersią zbyt szybkie chudnięcie powoduje uwolnienie toksyn, które twoje ciało „ukrywa” w tkance tłuszczowej, te toksyny zostają wypuszczone do krwi i łatwo dostają się do mleka, którym karmisz dziecko. Tak więc dla kobiety karmiącej bezpieczna utrata wagi na tydzień to około 680 gram ( około 500 kalorii dziennie mniej). To minimalizuje szansę na przedostanie się toksyn do pokarmu.
Oczywistym jest że pojawienie się dziecka w domu jest wydarzeniem, które najbardziej absorbuje matkę, wszystko staje się ważniejsze niż ty sama. Jeśli jednak chcesz schudnąć nie wolno ci zapomnieć o …..posiłkach. Jeśli chcesz schudnąć ….musisz jeść, nie możesz wytworzyć w sobie napadów wilczego głodu wieczorem po całodziennym niejedzeniu. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie jadałaś śniadań a teraz chcesz schudnąć, to śniadanie jest posiłkiem, którego nie wolno ci pominąć. Wiele badań jednoznacznie wykazuje, że pominięcie śniadania jest sabotażem każdej diety. Konsumpcja produktów pełnoziarnistych, bogatych w błonnik, owoców takich jak np. jabłka, pomarańcze, jagody oraz warzyw takich jak np. marchew, czerwona papryka znacząco przyspiesza chudnięcie w krótkim czasie. Podobny efekt osiągniesz jeśli w twojej diecie znajdą się ryby, białe mięso, warzywne salsy, owocowe lub warzywne smoothies, sosy do potraw uzyskiwane w procesie redukcji.
Proszę pamiętać, że tłuszcz ma dwa razy więcej kalorii niż węglowodany niemniej utrzymywanie tłuszczu w diecie powoduje, że mamy mniejszy apetyt na węglowodany (słodycze). Poza tym tym tłuszcz jest bardzo ważny w naszej diecie, nie można go bezkarnie eliminować, trzeba się nim umiejętnie posługiwać. Co oznacza, że trzeba wybierać produkty, które zawierają „zdrowy” dla nas tłuszcz (olej lniany, rzepakowy, oliwa z oliwek, awokado, orzechy, nasiona, ryby np. łosoś). Unikać powinniśmy tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, oba potrafią przenikać do mleka matki, a w przyszłości mogą być przyczyną wystąpienia chorób serca, cukrzycy i otyłości.
Kwasy nasycone są w czerwonym mięsie i produktach krowiego mleka, kwasy trans występują w żywności smażonej, batonach i produktach pieczonych (głównie ciasta). Dla zachowania zdrowych proporcji ważne jest również picie dziennie odpowiedniej ilości, dobrej jakości wody, co napędza nasz metabolizm a jednocześnie oczyszcza nas z nadmiaru toksyn.
Ogólne zasady opisane tutaj wymagają uwzględnienia zapotrzebowania kalorycznego, wagi pacjentki, metabolizmu, poziomu aktywności fizycznej i informacji jak długo pacjentka zamierza karmić piersią.
Pozdrawiam

Witam,
zaleciłabym Pani wizytę u dietetyka, na takiej wizycie po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, dietetyk będzie mógł opracować program żywieniowy dostosowany do Pani potrzeb. Natomiast poprzez ten portal mogę Pani zalecić następujące zmiany:
- regularne spożywanie posiłków, przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być większe niż 3-4h
- pierwszy posiłek powinien być spożywany do godziny od momentu wstania, po to aby pobudzić organizm do działania
- natomiast ostatni posiłek powinien być spożywany 2-3h przed snem
- optymalna ilość posiłków w ciągu dnia to 4-5
- unikać podjadania pomiędzy posiłkami, zwłaszcza słodyczy, ciastek z kremem itp.
- posiłek powinien być spożywany w spokoju, bez pośpiechu
- w ciągu dnia powinna Pani wypijać 2 litry wody mineralnej niegazowanej, średniozmineralizowanej
- warto do diety włączyć pokarmy bogate w błonnik czyli min. pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, płatki żytnie, ryż brązowy, kasze oraz warzywa i owoce
- z diety należy wykluczyć tłuste mięsa, sery, produkty wysoko przetworzone
- tłuste sery należy zastąpić nabiałem półtłustym lub chudym, mleko do 2% zawartości tłuszczu
W wolnym czasie może Pani wykonywać ćwiczenia, przykładowo 30 minut dziennie lub wybrać się z dzieckiem na spacer.
Robiąc zakupy w sklepie lepiej omijać półki ze słodyczami i po prostu ich nie kupować, jeżeli takich produktów nie będzie Pani miała w domu, jest większa szansa, że ich Pani nie zje. W razie nieopartej chęci zjedzenia słodyczy, może Pani zastąpić je zdrowszą przekąską np. świeżymi lub suszonymi owocami czy też orzechami.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości :)
Magdalena Małecka

Witam,
przede wszystkim należałoby wytyczyć sobie cel, ważne by był on realny, powiedzmy 4 kg w najbliższym miesiącu. Po drugie spisać na kartce dlaczego chce Pani schudnąć oraz jakie są możliwe drogi osiągnięcia zamierzonego celu. Kiedy jasno odpowie sobie Pani na te pytania, łatwiej będzie zacząć. A zacząć najlepiej od regularnych posiłków co 3-4 godziny powiedzmy 5 posiłków o stałych porach. Należy jeść produkty pełnowartościowe, a więc: pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż brązowy, białko pochodzenia roślinnego: nasiona roślin strączkowych, zwierzęce: chudy drób, ryby, chude wędliny. Spożywać należy więcej warzyw i owoców, na 3 posiłki warzywa, na 2 owoc. Każda porcja powinna stanowić min wielkość złożonej pięści. Ponadto z pewnością ograniczyć spożycie słodyczy i nie podjadać, a jeśli już to np. suszone owoce, orzechy, pestki dyni czy sezamu, ale również z rozwagą.
Dobrze by było włączyć aktywność fizyczną choćby 2 razy w tyg, zacząć np. od szybkiego marszu.
Jeśli będzie mieć Pani dod. pytania proszę o kontakt.
Pozdrawiam

Kamila Ziemann Dietetyka

Musi Pani spokojnie usiąść z kartką papieru i ustawić godziny posiłków, aby pomiędzy nimi nie dojadać. To bardzo ważne, a w przypadku mam, które mają cały dom na głowie nie jest to proste. Od razu należy zaznaczyć aktywność fizyczną. Przydałyby się ćwiczenia trwające minimum 40min, trzy razy w tygodniu. Dobrze by ylo aby planowala Pani posiłki na dzień kolejny, ponieważ w toku zajec może się okazac, ze "łapie" Pani z lodówki to co akurat jest dostępne.
Jeśli interesuje Panią wirtualna wizyta, zapraszam do umówienia się na telefon lub skype poprzez e-maila: efektcentrum@gmail.com
A jeśli jest Pani z Trójmiasta, zapraszam do gabinetu. Przeprowadzę analizę składu ciała i pomogę. Pozdrawiam