Od czego zacząć skuteczne odchudzanie?

Dzień dobry, jestem Kaśka, mam 15 lat, około 170 cm wzrostu i ważę 75 kg. Wiem, że mam nadwagę, chciałabym schudnąć tyle, ile to jest tylko możliwe (oby nie za dużo - aby nie kolidowało to z moim zdrowiem, bo niedowaga przecież też dobra nie jest :) ). Są wakacje - dla mnie czas, aby w końcu wziąć się za siebie, tylko nie wiem od czego zacząć, aby możliwie SZYBKO i naprawdę SKUTECZNIE schudnąć :) Wiem, że gdybym poszła do lekarza, to dostałabym jakieś tabletki czy coś co by mi pomogło, ale nie wiem, czy to dobry pomysł, bo nigdy nie brałam żadnych leków - i można powiedzieć, że jestem niezłym okazem zdrowia. Gdybym chciała sama zacząć (bez pomocy lekarza) SKUTECZNE odchudzanie, to od czego mam zacząć? Dieta? Ćwiczenia? Jeśli tak, to co dokładniej mam jeść a czego nie, jak ćwiczyć? Jeśli już zacznę odchudzanie, to czy powinnam iść do apteki i poprosić farmaceutkę o polecenie mi czegoś wspomagającego odchudzanie bez recepty? Powyżej jest napisane 'Informujemy również, że nie odpowiadamy na pytania zawierające w swojej treści nazwy leków lub substancji czynnych dostępnych na receptę.(...)' - Czy mogę liczyć na pomoc lekarza, który będzie odpowiadał na moje pytanie i pomoże mi w dobraniu leków bez recepty do zaproponowanej diety i ćwiczeń? :) Pozdrawiam :)
15 LAT ponad rok temu

Witam,

Rzeczywiście Twoja masa jest większa, niż przewiduje to norma, niemniej ze względu na Twój młody wiek i brak informacji o składzie ciała (rzeczywistej zawartości tkanki tłuszczowej/mięśniowej, wody), nie powinnaś podejmować diety bez nadzoru:
- rodziców
- specjalisty (lekarza, dietetyka).
Ze swojej strony mogę przybliżyć Ci zasady zdrowego odżywiania.
Odnośnie suplementów diety (wspomagających odchudzanie), nie poleca się ich nastolatkom.
O wiele efektywniejsze będzie unikanie wysokokalorycznej żywności i zwiększenie aktywności fizycznej.
Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, chociażby w celu określenia stanu zdrowia i sprawdzenia, czy przyczyną nadmiernej masy ciała nie jest np. zaburzenie w funkcjonowaniu organizmu.

Wyeliminować/ograniczyć powinnaś spożycie produktów takich jak: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast-foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Zajrzyj do artykułu:
http://portal.abczdrowie.pl/czy-wiesz-co-masz-w-koszyku
http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski

Piramida Zdrowego Żywienia dostępna jest:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci
Znajdziesz w niej zalecenia odnośnie odżywiania się dzieci i młodzieży.

Pozdrawiam Cię ciepło