Od dwóch cykli pojawia mi się krwawienie mniej więcej w połowie cyklu

Mam 25 lat, od dwóch cykli pojawia mi się krwawienie mniej więcej w połowie cyklu. Czym może być to spowodowane? Jeszcze jedno od wielu lat podczas miesiączki mam bardzo silne bóle brzucha takie, że nawet mdleję wszyscy lekarze mówią żebym zaszła w ciążę bo to najlepsze rozwiązanie. Proszę o pomoc pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeżeli krwawienie występuje jedynie w środku cyklu, a nie przez całą fazę lutealną (od końca dni płodnych do miesiączki) to mamy do czynienia z tzw. krwawieniem owulacyjnym, które występuje u niektórych kobiet i samo w sobie nie jest powodem do niepokoju. Bolesne miesiączki w takim wypadku spowodowane są najprawdopodobniej wysokim poziomem progesteronu w fazie lutealnej.

Jest to nieprzyjemna dolegliwość, ale za to nie powinna mieć Pani problemu z zajściem w ciążę. W takim przypadku po ciąży często skala dolegliwości bólowych się zmniejsza, choć nie musi być to skutkiem zmian w gospodarce hormonalnej, a raczej podwyższenia progu bólowego po porodzie.

Jeśli natomiast krwawienie towarzyszy Pani przez dwa tygodnie od owualcji do miesiączki, to może być spowodowane niedomogą lutealną, czyli zbyt niskim poziomem progesteronu. Wtedy bolesność miesiączkowa może mieć inne podłoże, na przykład być skutkiem endometriozy. Jednak przy endometriozie, ból byłby raczej odczuwany już na ok. tydzień przed samą menstruacją.

Pozdrawiam serdecznie!