Od dwóch lat mam dość mocne bóle głowy, te bóle są prawie codziennie. Robiłam rezonans, który nic nie wykazał, zrobiłam również Rtg kręgu szyjnego.

To jest wynik rtg; zniesienie krzywizny fizjolog szyjnej. Na zarysach kregów bardziej od tyłu def-zwyrodnieniowe wyciągniecie zwłaszcza na wys.dyskopatii C4/5.Płytki graniczne tych kregów sa sklerotyczne. Chciałabym dowiedzieć się więcej, ponieważ nic nie rozumiem z tego. Byłam już u trzech neurologów z bólami głowy, pokazywałam wynik oraz zdjęcie rtg, ale żaden nawet nie zwrócił uwagi. Teraz biorę leki L****, który biorę raz dziennie po pól, a drugi lek to D**** trzy raz dziennie. Proszę o odpowiedź w miarę możliwości, dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Nie zawsze można jednoznacznie zdiagnozować przyczynę bólów głowy, często u jednego pacjenta nakłada się ich kilka. Bóle głowy mogą być spowodowane zarówno problemami neurologicznymi (nieprawidłowości w mózgu), jak i problemami ogólnointernistycznymi (np. zarówno niskie, a także wysokie ciśnienie tętnicze). Poza tym, bóle głowy mogą wynikać ze zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie szyjnym, problemów laryngologicznych (np. zapalenie ucha czy zatok), okulistycznych (jaskra) czy stomatologicznych. Często występują też tzw. napięciowe bóle głowy, których przyczyna nie jest jasno określona, wiąże się je np. ze stresem, przemęczeniem, brakiem snu, nadużyciem alkoholu czy wypaleniem dużej liczby papierosów. Zwykle nie mają one bardzo dużego natężenia, a ich lokalizacja, charakter i czas trwania są różne. Znane wszystkim są także migrenowe bóle głowy, które cechuje między innymi: bardzo duże natężenie, pulsujący charakter, czas trwania do 72 godzin, obecność nudności, wymiotów i światłowstrętu.
Jeśli u Pani bóle głowy są zlokalizowane w okolicy potylicznej, to mogą one wynikać w uwidocznionych w badaniu RTG kręgosłupa szyjnego zmian zwyrodnieniowych. Postępowaniem w takim przypadku jest rehabilitacja, a w przypadku występowania istotnych odchyleń w badaniu neurologicznym neurochirurg rozważa możliwość leczenia operacyjnego. W przypadku zmian zwyrdneniowych kręgosłupa istotne znaczenie ma unikanie gwałtownych ruchów głową, przyjmowanie minimum 2 litrów płynów na dobę oraz używanie do snu specjalnie wyprofilowanej poduszki rehabilitacyjnej.