Od kiedy wiadomo, że dziecko ma autyzm?

Witam!

Urodziłam syna w 27 tygodniu ciąży o wadze 1 kg. Obecnie ma 20 miesięcy. Gdy się urodził stwierdzono u niego: retinopatię wcześniaczą, niedokrwistość, dysplazję oskrzelowo-płucną, a także wodniaki jąder. W trakcie pobytu w szpitalu po porodzie miał zespół zaburzeń oddychania 2.-3. stopień, wrodzone zapalenie płuc, niewydolność serca tj. płyn w osierdziu, martwicze zapalenie jelit, krwawienie śródczaszkowe 2. stopień obustronnie. Synek nie chodzi jeszcze sam, ale chodzi za rączkę. Od maleńkości nie miałam z nim żadnych problemów wychowawczych, bo nie zdawałam sobie sprawy, co powoduje wcześniactwo. Syn od dłuższego czasu wymawia dziwne słowa, jakich nie rozumiemy. Wymawia tylko "mama". Ma dziwne odruchy i mocno krzyczy, i macha rączkami, boi się obcych, a tym bardziej, jak np. rodzina przyjedzie do nas na kawę. To tego nie znosi. Pani neurolog powiedziała, że to jest opóźnienie psychoruchowe, ale nie wiem.

Mój chłopczyk interesuje się telewizją (ale ograniczam mu to, bo wiem, że telewizja nie jest dobra dla dziecka), reaguje od jakiegoś czasu na imię. Nie interesuje się np. książeczką, gdy pokazuję mu obrazki, nie wyraża chęci bawienia się klockami, ale chwyta dobrze zabawki i siedząc przekłada je z jednej strony na drugą. Gdy mam zamiar położyć go spać, to wpada w szał i nikt oprócz mnie nie może dziecka uspokoić. Zdarza mu się to bardzo często, dlatego szukam wsparcia, bo czasami nie mogę dać sobie rady. Fakt, jestem młodą matką, bo mam 22 lata. Może są jakieś inne metody wychowawcze, jeśli chodzi o takie dzieci, po prostu nie wiem. Mój maluszek jeszcze sam butelki nie chwyta, muszę mu sama dawać i nie wiem, dlaczego nie chce brać do ust kanapki, a chrupka weźmie. Mały jest pod opieką poradni rehabilitacyjnej, neurologicznej, chirurgicznej, okulistycznej a także pulmunologicznej. Synek także nie wyraża chęci zabawy z innymi dziećmi, lubi sam się bawić. Niech Pani mi napisze, kiedy można podejrzewać, że dziecko ma autyzm. Jednym słowem, dziecko wykonuje te same gesty. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Witam:)

Pani synek przyszedł na świat z dużym bagażem obciążeń, które sprawiają, że jego rozwój przebiega wolniej niż innych dzieci w tym wieku. Świadczy o tym chociażby nieprawidłowy rozwój mowy czy wolny rozwój ruchowy.

Pani neurolog niestety ma rację, stwierdzając opóźnienie psychoruchowe. Konieczna jest szybka konsultacja z psychologiem i pedagogiem specjalnym, aby zdiagnozować umiejętności rozwojowe maluszka i podjąć szybką i intensywną terapię, która niewątpliwie będzie Pani musiała kontynuować w domu.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Każde dziecko rozwija się inaczej. Pani synek jest w trudniejszej sytuacji jako wcześniak. Dobrze byłoby aby jednak obejrzał go psycholog, już ma za sobą wiele rehabilitacji i konsultacji i zapewne już ci specjaliści gdyby działo się coś bardzo niepokojącego to by to wychwycili niemniej jednak warto sprawdzić wszystko dokładnie.
Z pozdrowieniami AM