Od zawsze jestem za chuda - dlaczego?

Mam 25 lat, przy wzroście 158 cm ważę ok 43 kg. Zawsze byłam mała i chuda, moja najwyższa waga w życiu to 45 kg. Zazwyczaj miesiączkuję regularnie, nigdy nie zatrzymał mi się okres. Nie mam też żadnych innych (widocznych) problemów ze zdrowiem. Za to wyglądam strasznie chudo, chcę przytyć, ale nie wiem jak? Wg moich obliczeń dziennie zjadam ok 1800-2000 kalorii, choć zdarzają się dni, gdy nie mam w ogóle apetytu i nic nie mogę zjeść, szczególnie, gdy jestem zestresowana lub zmęczona. Próbowałam zwiększyć ilość spożywanych kalorii, ale nie potrafię, gdy chcę zjeść więcej niż zazwyczaj, zaczyna mi się robić niedobrze i boli mnie żołądek. Nawet jeżeli udaje mi się troszkę przytyć, to w krótkim czasie wracam do swoich 42-43 kg. Co mam zrobić?

Witamy serdecznie!
Współczynnik BMI obliczony dla Twojej wagi i wzrostu wynosi 17,2 co zdecydowanie oznacza niedowagę. Pamiętaj, że taki stan może być niebezpieczny dla zdrowia, dlatego powinnaś to zmienić.
Wydaje nam się, że po pierwsze warto byłoby skonsultować się z lekarzem, który oceni Twój stan zdrowia na podstawie wywiadu, badania fizykalnego i badań dodatkowych. Może się bowiem okazać, że za Twoją niską wagę odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne. Może się jednak także okazać, że konsekwencją tak niskiej wagi jest anemia, która jako schorzenie również negatywnie wpływa na apetyt.

Po drugie, jeśli naprawdę chcesz przytyć, powinnaś skonsultować się z dietetykiem, który oceni Twoje zapotrzebowanie kaloryczne i odpowiednio zwiększy podaż kalorii, dostosowując plan żywieniowy do Twojego gustu.

Po trzecie napisałaś także, że na Twój apetyt ma wpływ również stres. Może właśnie to jest przyczyna Twojej tak niskiej wagi. Tu z pomocą może przyjść Ci psycholog.