Odchudzanie 30 kg u 13-latki

POMOCY!!! Mam 13 lat, 172 metrów wzrostu i ważę 95kg chcę w najbliższym czasie schudnąć około 30 kilo bez stosowania tabletek. Kilkakrotnie byłam u dietetyka ,ale pomimo ciężkich starań nie mogłam schudnąć .Chodzę do klasy sportowej i uprawiam koszykówkę. Chciałabym widzieć jak się prawidłowo odżywiać i co robić w ciągu dnia. Czy mam zrezygnować i wspólnych wypadów na miasto z moimi przyjaciółkami??. Zawsze gdy się spotykamy wpadamy do sklepu z nie zdrową żywnością. CO MAM ROBIĆ?

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Utrata nadmiaru masy ciała to długotrwały proces. Brak szczegółów utrudnia odpowiedź na pytanie co mogło być przyczyną braku skuteczności odchudzania pomimo kontaktu z dietetykiem.
Myślę, że rezygnacja z samych spotkań z przyjaciółmi nie jest konieczna, a w każdym sklepie znajdą się zarówno produkty zdrowe jak i niezdrowe. Zamiast słodyczy czy żywności typu fast food można kupić owoc, pieczywo chrupkie,mieszankę orzechów, lub chlebek ryżowy.
Wskazane jest rozłożenie codziennego jadłospisu na 5 posiłków.
Dzienny jadłospis powinien obfitować w pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso i ryby, produkty mleczne, warzywa i owoce. Unikać należy natomiast tłustych potraw i produktów, kalorycznych przekąsek typu słodycze i chipsy, podrobów, tłustych gatunków mięs, żywności typu fast food i gotowych dań dostępnych w sklepach.