Odchudzanie a niedoczynność tarczycy

Witam ! W 2010 roku przeszłam operację usunięcia tarczycy i od tego czasu jestem na leku hormonalnym Levaxin 100mg /dziennie przytyłam ok. 8 kg i chcialabym coś z tym zrobić, a mianowicie schudnąć dopóki nie przytyję jeszcze więcej. Próbuję różnych diet i nic. Co mam jeść by schudnąć? Mam 175 cm wzrostu, ważę 87 kg i mam 54 lata. Proszę mi pomóc. Jak mam się odżywiać? Pozdrawiam Henryka

Witam Pani Henryko! Niedoczynność tarczycy predysponuje do tycia. Dlatego ważne jest stosowanie odpowiedniej diety. Na początku proszę rozpocząć regularnie spożywać posiłki o małych objętościach co 3-4 godziny. Śniadanie należy zjadać w ciągu 30 minut od przebudzenia, a kolację na 2 godziny przed snem. Kaloryczność posiłków powinna w pierwszym okresie (1-2 miesiące) wynosić 1500 kcal, a następnie 1800-2000. W ciągu dnia proszę pić herbatę pu -erh (350ml przed snem) i zieloną (2 filiżanki). Zapobiegają one gromadzeniu tkanki tłuszczowej i wspomagają jej spalanie. Ponadto proszę pić wodę z jodem (Ustronianka z jodem, Jodica) około 1 litra w ciągu dnia. Na śniadanie proszę proszę zjadać ser twarogowy półtłusty (150g) z natką pietruszki, rzodkiewką lub czerwona papryką oraz 2 kromkami pieczywa Vasa. 2 śniadanie to owoc (jabłko, pomarańcz, grejpfrut) lub jogurt naturalny z 3 łyżkami musli lub 2 ciasteczkami zbożowymi. Obiad to pierś z indyka lu ryba morska (dorsz, morszczuk, łosoś norweski) (150-200 g) z kaszą gryczaną lub ryżem brązowym (pół saszetki) oraz duża ilością surówki lub sałatki bez majonezu i śmietany. Podwieczorek to 1 szklanka budyniu, kisielu lub surówka z marchewki i jabłka z 1 łyżką zarodków pszenicznych oraz 1 łyżeczka oleju lnianego. Kolacja to 2 kromki pieczywa (graham, żytnie) posmarowane cienko masłem lub nasączone oliwą z oliwek z wędliną (>60% mięsa) z pomidorem, papryką czerwoną, natką pietruszki. W ciągu tygodnia dozwolone są 3 plasterki sera żółtego. Ponadto zapoznaj się proszę z zasadami zdrowego odchudzania. W procesie odchudzania ważne są ćwiczenia fizyczne gdyż zwiększają przemianę materii oraz modelują sylwetkę. Ponadto proponuje wizytę w poradni dietetycznej aby wspólnie z dietetykiem wyeliminować błędy żywieniowe. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek

Przy niedoczynności tarczycy dieta jest bardzo istotna. Z jadłospisu najlepiej wykluczyć kapustę, kalafior, brukselkę, rzepę, brukiew, strączki (fasolę, groch, soję), a także cukry proste (słodycze, cukier, miód, dżemy), żywność mocno przetworzoną i fast foody. Należy zadbać o odpowiednią podaż białka, tłuszczy i węglowodanów.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl