Odchudzanie przy niedoczynności tarczycy o podłożu autonomicznym

Witam. Mam niedoczynność tarczycy o podłożu autoimm. Choruję od 1,5 roku, na chwilę obecną TSH uregulowany - 0,5. Co mogę zrobić, aby stracić kilogramy które nabrałam w ciągu tego 1,5 roku. Kiedyś ważyłam 59 kg przy wzroście 160 cm, a teraz 70 kg. Ćwiczę regularnie na siłowni tj. 4-5 razy w tygodniu (siłowo 20 min, 40 min tlenowo). Odżywiam się też prawidłowo - 4-5 posiłków dziennie, regularnie, zaczynam od śniadania, nie podjadam, bez smażenia, niskoprzetworzone, itp. Brak insulinooporności

Witam,
w tej sytuacji musi Pani zastosować indywidualnie dla Pani przygotowaną przez dietetyka dietę, uwzględniająca Pani problemy zdrowotne, aktywnośc fizyczną, gdyż tylko takimi zmianami Pani organizm nie poradzi sobie z nadliczbowymi kologramami. Zaburzona tarczyca niestety spowalnia metabolizm i proces odchudzania jest dużo trudniejszy niż u osoby zdrowej

Dzień dobry. Choroba Pani to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.( nazwa nieaktualna Hashimoto ). Skutkiem tej choroby jest niedoczynność tarczycy.Może przy niej wysteć problem z gospodarką węglowodanową. Należy również uważać na jod. Absolutnie nie wolno przyjmować suplementów z tym pierwiastkiem ( wszelkie algi i wodorosty ) oraz uważać na ilość spożywanych ryb , darów moża i soli jodowanej , aby nie przekraczać dziennej zalecanej dawki. Węglowodany, pomimo braku insolinooporności powinny być o niskim indeksie glikemicznym i najlepiej spożywać je do południa. Kolacje powinny składać się z białka i warzyw. Sama na to choruję. Wymaga ona dużo większej dyscypliny żywieniowej. Jeśli będzie miała Pani dodatkowe pytania bardzo proszę o kontakt osobisty. Mój telefon 697 013 422
Pozdrawiam Monika Kruszelnicka

Szanowna Pani,

W związku z tym, że choruje Pani na niedoczynność tarczycy o podłożu autoimmunizacyjnym, poza kontrolowaniem poziomu TSH (który de facto jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową, nie przez tarczycę) powinna Pani sprawdzać poziom hormonów fT3 oraz fT4, oraz przeciwciał anty-TPO. Zdarza się bowiem, że u osób z chorobą Hashimoto przy prawidłowym poziomie TSH pozostałe parametry są nieprawidłowe, świadcząc jednocześnie o nieprawidłowej pracy tarczycy. Unormowanie poziomu hormonów i obniżenie przeciwciał anty-TPO świadczą o poprawie stanu zdrowia.

Według najnowszych badań, zalecenia żywieniowe dotyczące osób dotkniętych chorobami o podłożu immunologicznym dotyczą, poza ogólnymi zasadami zdrowego odżywiania, eliminację glutenu z diety i (jeżeli wyłączenie z diety glutenu nie daje zadowalających rezultatów) ograniczenie lub wyłączenie z jadłospisu produktów mlecznych.

Z mojego doświadczenia w pracy z Pacjentami dotkniętymi chorobą Hashimoto wynika, że dieta bezglutenowa już po jednym miesiącu stosowania przynosi bardzo dobre rezultaty, szczególnie, jeśli z diety wyłączy się jednocześnie produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Najczęściej już po trzech tygodniach poziomy fT3 i fT4 wyrównywały się, a poziom anty-TPO znacząco się obniżał.

Podstawą najzdrowszej diety przy chorobie Hashimoto jest jadłospis bazujący na świeżych warzywach, wysokobiałkowy (bogaty w jaja, ryby [ze względu na zawartość bardzo pożądanych kwasów tłuszczowych omega 3 o silnym działaniu przeciwzapalnym], w mniejszym stopniu mięso), gdzie głównym źródłem węglowodanówowoce o niskim IG oraz kasze: gryczana i jaglana.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego