Odchudzanie przy otyłości typu jabłko

Witam! Mam na imię Kasia, mam 16 lat. Moim problemem jest nadwaga - ważę 66 kg przy wzroście 155 cm. Chcę schudnąć, ponieważ źle się czuję z moją wagą. Sądzę, że mam otyłość jabłka. Najtrudniej pozbyć mi się tłuszczu z bioder i z ud... Tryb mam siedzący, a aktywność bardzo małą, ponieważ dużo się uczę i nie mam czasu na aktywność fizyczną. Dużo razy podejmowałam próby odchudzania się, lecz nie powiodły się. Najczęściej stosowałam głodówkę i diety, jak: kapuściana, kopenhaska, 13-dniowa, owocowo-warzywna itd. W mojej rodzinie występuje otyłość lub nadwaga. Byłam ponad 2 miesiące temu u lekarza i powiedział, że mam otyłość. Na choroby żadne nie choruję! Jeżeli chodzi o posiłki, to jest mi trochę trudno o przykładowy jadłospis, ponieważ mam różny. Na przykład śniadanie: bułka z serem żółtym + szklanka wody + jabłko. II śniadanie: jabłko. Obiad: naleśniki, chleb z masłem. Kolacja: kanapki, serki (np. Danio). Piję ok 1,5 l wody, ograniczam się teraz ze słodyczami, ale dalej trudno mi się oprzeć. Nigdy tak nie miałam. Jeszcze dwa lata temu nie jadłam słodyczy i było OK, a teraz... Szok. Jeżeli chodzi o godziny, są rożne... Kiedyś schudłam 10 kg, ale była to głodówka... BARDZO PROSZĘ O POMOC!!! PROSZĘ, CO MAM ZROBIĆ, ŻEBY SCHUDNĄĆ??? CHCIAŁABYM, ABY PANI MI NAPISAŁA PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS, NO I OCZYWIŚCIE, CO JEST MI ZABRONIONE, A CO MOGĘ JEŚĆ... ale także, co Pani o tym sądzi...

Witam Kasiu!

Rzeczywiście ważysz za dużo.

"Boczki" związane są z typem sylwetki określanym jako jabłko (tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie w okolicy brzucha, talii) - i co istotne - osobom o takiej budowie łatwiej uzyskać zgrabną sylwetkę. Reagują one szybciej na zastosowaną dietę i ćwiczenia.

Zastosowanie może mieć dieta niskoenergetyczna:
• wyeliminowanie nadmiernej ilości tłuszczu w diecie (na rynku istnieje wiele margaryn tupu light, które często mają nawet 3 razy mniej kalorii niż masło),
• spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych (wydłużają uczucie sytości),
• włączenie do diety większej ilości warzyw i owoców,
• ograniczenie dodawanego cukru,
• ograniczenie ilości wypijanych napojów kolorowych, zjadanych słodyczy etc.
• zamiana tłustych mięs na chude (szynkę z piesi kurczaka, szynkę gotowaną etc.),
• włączenie do jadłospisu ryb.

Przykładowe ćwiczenia na płaski brzuch to:
• brzuszki proste,
• brzuszki skośne,
• skłony w przód do siadu równoważnego,
• brzuszki na piłce (w tym wypadku dodatkowo trzeba pokonać niestabilność piłki, co pobudza do pracy mięśnie głębokie),
• prostowanie kończyn dolnych ze stopami lekko uniesionymi nad podłogą,
• unoszenie miednicy w leżeniu na plecach,
• rowerek,
• zginanie tułowia w bok w leżeniu bokiem.

Zdecydowanie odradzam Ci głodówki, diety jednoskładnikowe etc. Więcej na temat ich szkodliwości znajdziesz pod adresem:
http://portal.abczdrowie.pl/glodowka-czy-warto.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Zamiast czerwonego mięsa korzystniej jest spożywać ryby. Mało kilokalorii ma: dorsz, flądra, mintaj, morszczuk, sandacz, szczupak (poniżej 100 kcal/100 g). Z wędlin najlepiej wybierać te chude (szynkę z piersi indyka, polędwicę). Wykluczyć trzeba tłuste balerony, parówki, salami, boczek, mięso ze skórą.

Z diety powinno się wykluczyć produkty zawierające cukry łatwo przyswajalne: cukier, miód, dżemy, ciasta, ciastka, czekolady i inne łakocie. W diecie odchudzającej nie ma miejsca także na fast foody.

Jeśli chodzi o słodycze, to proponowałabym zdrowsze zamienniki, i są to:
- galaretki owocowe,
- kisiele (wyporcjowane), zdrowsze jeśli dodamy do nich np. starte jabłko,
- batony zbożowe (typu muesli),
- sorbety owocowe,
- koktajle mleczno-owocowe,
- musy owocowe,
- kakao na odtłuszczonym mleku,
- cukierki na bazie słodzików,
- lody śmietankowe (wyporcjowane) bez dodatków.
Nie polecam czekolad typu light - czasem zawierają nawet więcej kilokalorii niż czekolady tradycyjne.

Z metod kulinarnych najkorzystniejsze jest gotowanie na parze – pozawala na „zaoszczędzenie” witamin i składników mineralnych, traconych w czasie obróbki kulinarnej. Należy unikać smażenia. Jedzenie może być także przygotowywane metodą pieczenia, duszenia w małej ilości tłuszczu. Należy zrezygnować z zagęszczania zup i zabielania.

Wyeliminować z diety powinnaś: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Jeśli chodzi o jedzenie w szkole, przykładowe zestawy na II śniadanie to:
1. Bułka pełnoziarnista, cienko posmarowana masłem, z plasterkiem chudej wędliny (np. szynki z piersi indyka/kurczaka, szynki gotowanej) i dużą ilością warzyw (mogą być zabrane oddzielnie w zamykanej miseczce, np. papryka, ogórek, pomidor). Warzywa możesz zjadać bez ograniczeń. Do takiego zestawu dobrze jest wypić niskotłuszczowy napój mleczny: kefir, maślankę (o pojemności 150 ml) lub sok wielowarzywny.
2. Jogurt odtłuszczony (150 ml) z muesli (30 g), z dodatkiem owocu (mandarynka/kiwi/pomarańcza/jabłko w ilości ok. 100 g).
3. Baton wielozbożowy z kubeczkiem jogurtu naturalnego, owoc.
4. Jogurt z ziarnami zbóż, owoc.
5. Sałatka wielowarzywna z dodatkiem np. tuńczyka czy porcji chudego mięsa - piersi z indyka, z bułką pełnoziarnistą.

W ramach przekąsek możesz jeść warzywa (bez ograniczeń) lub owoce (z ograniczeniem do 100 g w porcji).

Przykładowe ćwiczenia znajdziesz pod adresem: www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam ciepło

Witam! Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wskazówki żywieniowe znajdują się na mojej stronie http://diet-coaching.xaa.pl/ ;zapraszam do jej odwiedzenia oraz zadawania pytań. Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska