Odcinek lędźwiowo - krzyżowy: co jest przyczyną mrowienia?

Niedawno byłam w pracy za granicą i niejednokrotnie musiałam się schylać. Po powrocie do domu dokuczało mi mrowienie i drętwienie w okolicy ostatnich kręgów lędźwiowych i kości krzyżowej. Objawy po pewnym czasie ustąpiły. Od kilku dni niestety mam ten sam problem. W nocy nie mogę spać na plecach, drętwienie jest jeszcze silniejsze jak znajduję się w pozycji siedzącej. Mam 22 lata, prowadzę dość aktywny tryb życia, mam tu na myśli ćwiczenia, basen, jogging, spacery. Ból kręgosłupa odczuwam czasami, ale w odcinku szyjnym, kiedy dużo chodzę lub niosę ciężkie torby. Najbardziej jednak doskwiera mi to ciągłe łaskotanie, mrowienie i drętwienie. Co może mi dolegać? Bardzo proszę o pomoc.
22 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wymienione objawy wynikać mogą z ucisku nerwu/ów, a sciślej ich korzeni prawodpodobnie na poziomie kregosłupa. Wiązać się to może ze zmianami już utrwalonymi, np. w wyniku prowadzonej aktywności badź charakteru pracy prowadzącego do takich patologii. Zmiany mogą być również nieutrwalone w wyniku, np. przeciążenia. Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego, który porozmawia z Pania i zbada (prawdopodobnie wyda skierowanie na badanie RTG odcinka lędźwiowego kregosłupa, a w razie potrzeby zaleci dalsze badania i/lub ew. konsultacje specjalistyczne). Ważna jest ocena charakteru zmian i kwalifikacja do ew. ćwiczeń  rehabilitacyjnych lub zabiegu neurochirurgicznego. Wyniki badań obrazowych (w sytuacji stwierdzenia patologii kregoslupa) należy zatem skonsultować neurochirurgicznie oraz ze specjalistą rehabilitacji medycznej.
Pozdrawiam