Odcinek szyjny - trzeszczenie i ból

Witam. Od jakiegoś czasu okropnie trzeszczy mi szyja przy skrętach lub nawet przy poruszaniu na boki i przód/tył. Trzeszczenie występuje z tyłu, bliżej głowy, ale czasem mam wrażenie, że promieniuje na okolice karku. Czasem jest to takie trzeszczenie, że boję się, iż coś przeskoczy albo uszkodzi mi kręgosłup. Nie wiem, czy to ma związek, ale od paru dni piszczy mi też w uszach. Co to może być i czy wymaga konsultacji lekarskiej, czy też jest to objaw wieku? (ponad 40 lat). Jeżeli nie jest to objaw wieku, to czy powinienem wykonać jakieś badania? Jeżeli tak, to jakie konkretnie. Nie wiem czy się tym bardzo martwić, choć niekiedy ból jest dość mało komfortowy. Proszę o radę. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Opisane objawy mogą wynikać ze zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa. Dotyczy to zarówno wspomnianego "trzeszczenia" jak również uczucia "piszczenia" w uszach. Zmiany w obrębie kręgosłupa mogą skutkować uciskiem na naczynia i nerwy, co wywoływać może takie objawy. Doradzam zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który doprecyzuje wywiad lekarski i zbada Pana, prawdopodobnie da również skierowanie na RTG odcinka szyjnego kręgosłupa. W wypadku potwierdzenia zmian wskazana konsultacja neurologiczna, zasadna jest też wizyta u laryngologa, gdyż owo "piszczenie" w uszach może wynikać z patologii w obrębie ucha środkowego lub wewnętrznego.
Pozdrawiam