Odczyn Wassermana - co oznacza wynik fałszywie dodatni?

Witam! Ponad dwa lata temu podczas ciąży miałam badania pod kątem kiły i odczyn VDRL - wychodził fałszywie dodatni. Miałam dodatkowe, bardziej szczegółowe badania, ale tylko podstawowy odczyn był dodatni. Chciałam zapytać, czy może to coś oznaczać, ponieważ od przeszło trzech lat cierpię na straszne zmęczenie, bóle głowy, mam nieświeży oddech mimo zdrowych zębów. Gdy zaczynam się gorzej czuć, mój organizm strasznie potrzebuje słodyczy, wieczorami mam mdłości. Robiłam badania krwi, cukru, cholesterolu i wszystko jest w normie. W moczu miałam bakterie, ale dostałam leki. Zrobiłam posiew z śliny, ale też wszystko w normie. Robiłam test na Helicobacter, który wyszedł słabo pozytywnie, ale antybiotykoterapia pomogła tylko na chwilę i wszystko powróciło. Jeszcze dodam, że pojawiały się u mnie torbiele na krtani, w piersiach i w zębie. Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc. Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Odczyn Wassermana w ciąży często wychodzi fałszywie dodatni. Inne przyczyny to np. choroby autoimmunologiczne, często toczeń. Jeśli chodzi natomiast o Pani dolegliwości, przyczyną niektórych może być zdecydowanie infekcja H. pylori. Warto więc zastosować ponowną antybiotykoterapię, aby ją wyleczyć. Być może konieczna jest zmiana leków. Jeśli chodzi o osłabienie i ogólnie samopoczucie, może warto byłoby zrobić badania hormonalne, na początek tarczycowe (TSH). Jeśli chodzi o torbiele, to szczególnie potrzebna jest diagnostyka i ewentualne usunięcie torbieli krtani, ponieważ ze względu na umiejscowienie, może ona być niebezpieczna (problem z oddychaniem).
Pozdrawiam!