Odczyt wyniku badania HCG-beta

Dziękuje bardzo za poprzednią odpowiedź.
Chciałabym jednak jeszcze raz prosić o pomoc, ponieważ lekarz również ma problem z dokładnym określeniem tyg. mojej ciąży. U ginekologa byłam 2 lutego z innym schorzeniem, robił mi USG i nie stwierdził ciąży, natomiast 3 tyg później, kiedy poszłam po wyniki i byłam już po teście ciążowym, okazało się, że jestem co najmniej w 5 tyg ciąży. Po zrobieniu badań i wróceniu do ginekologa ponownie zrobił mi USG i stwierdził ze jest to już 7tydz. było to dokładnie tydzień po pierwszym USG. Ostatnią mies. miałam 27 gr 2009r. trwała 5 dni, po czym dostałam ostrego zapalenia i miesiączka się nie pojawiła w styczniu, a w lutym byłam u lekarza. Więc wynikałoby, że jestem już w ponad 12 tyg ciąży?

Dziękuje bardzo. Pozdrawiam, Gabi

Witam!

Wczesne ciąże < 4-5 tygodnia mogą jeszcze nie być widoczne w badaniu USG, zwłaszcza jeżeli diagnostyka nie jest nastawiona na wykrycie płodu. Niestety na podstawie stężenia hCG trudno jest ustalić dokładny wiek ciążowy. Zwłaszcza biorąc pod uwagę stan zapalny, który prawdopodobnie spowodował przesunięcie miesiączki. W takim przypadku termin ostatniego krwawienia niewiele wnosi do ustalenia wieku ciążowego.

W takiej sytuacji rozstrzygające znaczenie ma badanie USG. Przyjmuje się, że pomiar długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL) między 7 a 11 tygodniem ciąży to najdokładniejsza metoda oceny wieku ciążowego podczas całej ciąży (jest dokładniejsza niż obliczenia na podstawie terminu ostatniej miesiączki i badanie stężenia hCG). Ponieważ lekarz podczas USG lekarz ustalił, że jest Pani w 7 tygodniu ciąży, należy zaufać temu wynikowi - badanie zostało przeprowadzone w najlepszym momencie do oceny wieku płodu.