Oddanie szpiku kostnego

Witam . Chciałabym się zapytać czy po oddaniu szpiku kostnego można zostać inwalidą ? W telewizji zachęcają do oddania i mówią że to nie boli, ale nie ma ani słowa o tym że można zostać kaleką .

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani, oddanie szpiku kostnego w żaden sposób nie wiąże się z możliwością powstania inwalidztwa. Pozyskiwanie szpiku od dawcy może odbywać się na dwa sposoby: poprzez operacyjne pobranie szpiku z kości biodrowych dawcy lub podczas tzw. separacji krwi. Pierwszy sposób polega technicznie na wielokrotnym nakłuciu talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wykonuje doświadczony zespół, nie ma nic wspólnego z manipulacją w obrębie kręgosłupa, tym bardziej rdzenia kręgowego i możliwości uszkodzenia nerwów. Drugi sposób polega na pozyskaniu komórek krwiotwórczych z krwi dawcy po uprzednim przygotowaniu, a zabieg bardziej technicznie przypomina dializę.
Należy podkreślić, że dawstwo szpiku to najpiękniejszy dar jaki drugi człowiek może ofiarować człowiekowi bez narażenia własnego zdrowia i zycia.