Interpretacja wyniku badania cytologicznego u pięćdziesięciolatki

Odebrałam wynik cytologiczny. Mam 52 lata. Materiał satysfakcjonujący do oceny; zmiany komórkowe łagodne: vaginitis astrophicans; cervicitis purulente.

Witam serdecznie! Przytoczony wynik cytologii brzmi: zmiany komórkowe łagodne, atroficzne (zanikowe) zapalenie pochwy, ropne zapalenie szyjki macicy. Oznacza on, iż w pobranym materiale uwidoczniony został stan zapalny z towarzyszącą wydzieliną ropną przemawiającą za infekcją bakteryjną. Podany wynik wymaga wizyty u ginekologa w celu rozpoczęcia leczenia farmakologicznego. Po wyleczeniu stanu zapalnego wskazane będzie powtórzenie cytologii, być może z następczą kolposkopią. Atroficzne zapalenie pochwy jest stosunkowo częstą przypadłością kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Jest to sytuacja, w której w wyniku obniżonego poziomu estrogenów dochodzi do zmian w strukturze nabłonka. Pacjentki odczuwają zmiany w postaci nadmiernej suchości, dyskomfortu, bolesnego współżycia. Na koniec chciałabym podkreślić, iż wynik cytologii zawsze interpretujemy wraz z dolegliwościami zgłaszanymi przez pacjentkę oraz ewentualny nieprawidłowy wynik podstawowego badania ginekologicznego.Po szczegółowe informacje powinna się Pani zwrócić do lekarza prowadzącego. Pozdrawiam.