Odleżyny u osoby po udarze mózgu

Moja mama 92 lata,po udarze mózgu, bez kontaktu słownego,cukier-insulina. Pierwsza odleżyna pojawiła się dwa miesiące temu w szpitalu. Kolejne w zatrważającym tempie uszkodziły kolejno: pięty czarne, łydki- rany głębokie, widoczna kość, szereg nowych ognisk zapalnych. Higiena zapewniona na najwyższym poziomie, wszelkie dostępne środki opatrunkowe, maści, żele, materac. Opieka córek non stop plus pielęgniarka, wizyty lekarza. Czym jeszcze można smarować, żeby Ona tak nie cierpiała.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Leczenie odleżyn jest procesem trudnym i długotrwałym. Obecnie produkowane na świecie nowoczesne opatrunki służące leczeniu odleżyn można podzielić na kilka grup:
- półprzepuszczalne błony poliuretanowe np. Tegaderm
-hydrożele np. Aquagel,
- hydrokoloidy np. Granuflex Extra Thin
- opatrunki algininowe np. Kaltostat - BritCair.
Stworzenie idealnych warunków dla gojenia się odleżyny wymaga wyeliminowania możliwie jak największej liczby negatywnych czynników, które mogą opóźniać lub hamować ten proces. Jednym z nich jest obecność martwych tkanek w ranie. Hamują one powstanie ziarniny, proces naskórkowania i mogą być pożywką dla rozwoju bakterii, stając się przyczyną infekcji. Do oczyszczania owrzodzeń odleżynowych z elementów martwiczych używać można środków enzymatycznych występujących w preparatach takich jak: Fibrolan, IruKol - Mono. Zaletą tej metody jest to, iż leczenie można stosować w domu, nie wymaga dużego doświadczenia medycznego i jest w miarę delikatna dla chorego.