Odmienny stan świadomości czy paraliż senny?

Witam. Od dłuższego czasu podczas snu, kiedy się przebudzam, nie mogę całkiem otworzyć oczu, mogę tylko trochę poruszać kończynami, mam uczucie lekkiego strachu i mam zaburzoną świadomość. Czy to jakieś niewyjaśnione stany świadomości, czy tylko częściowy paraliż senny?

ponad rok temu

Witam,

Porażenie przysenne może występować jako pojedynczy objaw, wówczas często występuje w rodzinnie. Samoistne porażenie przysenne jest dość częstym zaburzeniem, szacuje się, że występuje u ok. 5-60% populacji. Objawy polegają na występującym wkrótce po obudzeniu wrażeniu porażenia jednej lub wielu kończyn, często z niezdolnością mówienia. Porażeniu przysennemu może towarzyszyć lęk. W typowych przypadkach świadomość jest prawidłowa.

Zdarza się jednak, że porażenie przysenne jest jednym z objawów narkolepsji. W narkolepsji poza porażeniem przysennym występują objawy: nadmiernej senności w ciągu dnia, katapleksji (nagłej, trwającej od kilku sekund do kliku minut utracie napięcia mięśniowego, co może się przejawiać np. nagłym upadkiem, jąkaniem czy tłuczeniem naczyń) oraz halucynacji na pograniczu snu i jawy (wówczas może być poczucie zmienionej świadomości). Najczęściej występuje tylko 1-2 z tej grupy objawów, a zaburzenie często nie jest rozpoznawane. Częstość występowania napadów waha się od kliku napadów w ciągu roku do kilku w ciągu doby.

Nie wiem, co dokładnie rozumie Pan przez ,,zaburzenia świadomości" - jeśli występują halucynacje, to może to być kolejny - po porażeniu przydennym - objaw narkolepsji, dlatego wskazana byłaby konsultacja w poradni zaburzeń snu. Porażenie przysenne wymaga różnicowania z napadami padaczkowymi, stąd wskazane jest wykonanie EEG i konsultacja neurologiczna.

Polecam wątek w serwisie AbcBezsenność: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/paraliz-senny-co-to-jest, http://portal.abczdrowie.pl/pytania/brak-snu-czy-tez-powazniejszy-problem.

Z pozdrowieniami