Odpowiedni poziom progesteronu w 18 dniu cyklu

Witam ! Dwa razy poroniłam,mam jedno zdrowe dziecko z zagrożonej ciąży (2001r).Robiłam wiele badań,wszystkie wyszły ok. , oprócz podwyższonej prolaktyny po obciążeniu ( 10x).Od pierwszego dnia cyklu biorę bromergon (2x1).Natomiast progesteron w 21 d.c. wynosił 11ng/ml.Lekarz kazał mi go powtórzyć kilkakrotnie w następnym cyklu- uważał,że jest on trochę za niski.W 18 dniu następnego cyklu poziom progesteronu wynosił 6,3 ng/ml.Następne badanie robiłam dzisiaj , wynik dopiero jutro.Bardzo się denerwuję.Czy to jest dobry wynik na ten dzień cyklu ? O ile powinien wzrastać poziom tego hormonu w poszczególnych dniach cyklu ?Bardzo chcemy mieć drugie dziecko,czy powinnam brać dufaston czy jakiś inny lek zawierający progesteron ?Mam wizytę u mojego lekarza dopiero za 10 dni.zwariuję chyba do tej pory.Proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pani poziom progesteronu znajduje się w granicach normy dla drugiej fazy cyklu. Lekarz miał na myśli, że Pani wynik znajduje się bliżej dolnej granicy normy niż górnej, a ze względu na Pani historię zalecił jego kontrolę. W siedem dni po owulacji progesteron powinien urosnąć do około 14 ng/ml. Niższa wartość wskazuje na potrzebę sztucznej suplementacji. Proszę jednak nie zażywać leków hormonalnych na własną rękę i spokojnie poczekać na wizytę u swojego specjalisty. Wcześniejsze poronienia nie musiały być spowodowane niskim progesteronem, a często powstającymi wadami rozwojowymi płodu. Podawanie sztucznego progesteronu jest też jedynie leczeniem symptomów, a nie przyczyny, którą często jest nie dość dojrzały pęcherzyk Graafa w momencie owulacji. W takim wypadku właściwsza jest suplementacja hormonalna w pierwszej fazie cyklu, która pomoże właściwie roziwnąć się komórce jajowej jak i ciałku żółtemu, które następnie zapewni odpowiedni poziom progesteronu.

Pozdrawiam serdecznie!