Odstawienie leków przeciwdepresyjnych - skutki uboczne

Mam pytanie: miesiąc temu odstawiłam lek przeciwdepresyjny asertin 50. Po odstawieniu leku stałam się bardzo nerwowa, płaczliwa. Byle co mnie denerwuje. Mam wrażenie, że nie mam sił, jak gdyby pogorszyła mi się kondycja. Szybko się męczę. W czasie brania leku tak nie miałam. Asertin brałam przez rok. Zrobiłam sobie nawet badania morfologii czy czasem nie mam anemii (wyniki są dobre). Byłam u lekarza, ona na to przepisała mi metocard 50, na te przyspieszone serce. Nie chcę brać znowu jakiś tabletek i się uzależniać. Co mam robić? Czy te odstawienia objawy miną? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Wymienione przez Panią objawy (zwłaszcza kołatanie serca, niepokój, drażliwość, niestabilność emocjonalna) mogą faktycznie wynikać z odstawienia leku antydepresyjnego. Zwykle utrzymują się one przez 2 tygodnie, ale u niektórych pacjentów okres ten może trwać dłużej (miesiące). Istotne, aby lek był odstawiany stopniowo, w okresie 1-2 tygodni.
Czasem gdy wystąpią objawy odstawienne leku, sertralina powinna być ponownie podana tak, aby następnie umożliwić stopniowe zmniejszanie jej dawki. Proszę się nie obawiać - leki przeciwdepresyjne nie mają działania uzależniającego.

Jeżeli nie będzie poprawy i objawy nie będą ustępować, proszę zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam serdecznie!