Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a rozpoczęcie starań o dziecko

Witam! Od kilku lat biorę tabletki antykoncepcyjne novynette. Wraz z mężem postanowiliśmy powiększyć naszą rodzinkę i odstawiłam tabletki. ( dnia 20.10.13 wzięłam ostatnią tabletkę z blistra.) Dnia 23.10.2013 dostałam miesiączkę.Czy po tym, gdy miesiączka dobiegnie końca i będe miała dni płodne możemy zacząć starania??Czy lepiej poczekać, aż organizm wróci do normy po odstawieniu? Podobno 3 miesiące po odstawieniu antykoncepcji jest większa płodność, czy to prawda??

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Po pierwsze warto podkreślić, że pełna płodność po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej wraca od razu. Nie jest to jednak prawda, że 3 miesiące po odstawieniu tabletek płodność się zwiększa.
A propos tego kiedy powinna Pani rozpocząć starania o ciążę, to opinie ginekologów są sprzeczne. Właściwie może Pani starać się o dziecko od razu. Niektórzy zalecają jednak, by odczekać 3 prawidłowe cykle. O szczegółach proszę porozmawiać z ginekologiem prowadzącym.