Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a spoźniająca się miesiączka

Witam serdecznie, mam pewien problem, bowiem brałam tabletki antykoncepcyjne przez rok, po czym postanowiłam je odstawić na pewien czas z powodu złego samopoczucia. Po odstawieniu okres przychodził po 34, 41 dniach. Ostatni był 14 stycznia, a na kolejny czekam do tej pory. Około 14 lutego pojawiły się brązowe plamienia, trwające tydzień, zakończyły się, a okresu nie mam do dziś. Od dwóch dni bolą mnie piersi, może to oznaka zbliżającej się miesiączki. Mam także sporo stresów, studia, egzaminy i nie ukrywam, że ta sytuacja również bardzo mnie stresuje. Nie wiem, czy mogę jeszcze czekać aż wszystko się unormuję, czy powinnam udać się do ginekologa i rozpocząć leczenie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

To naturalne, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych cykl miesięczny jest rozregulowany. Sytuacja taka może trwać nawet pół roku. Stres dodatkowo zaostrza problem. Jeżeli tak znaczna nieregularność będzie się przedłużać powyżej pół roku, to konieczne mogą być badania hormonalne i ewentualnie leczenie wykrytych zaburzeń. Oczywiście, najpierw należy wykluczyć ciążę (w każdej chwili może Pani wykonać domowy test ciążowy z moczu - zapraszam do lektury artykułu: http://abcantykoncepcja.pl/test-ciazowy-0).

Pozdrawiam serdecznie!