Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - jak najbezpieczniej to zrobić?

Witam! Moje wątpliwości dotyczą odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, a dokładnie sposobu odstawienia. Czy mogę z dnia na dzień, ot tak przestać je brać czy jest jakaś metoda początkowego zmniejszonego dawkowania? Jakie objawy mogą towarzyszyć odstawieniu? Zaznaczę jedynie, że tabletki biorę od 18 m-cy i nie miałam żadnych efektów ubocznych. Serdecznie dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Decyzja o odstawieniu antykoncepcji hormonalnej zawsze należy do stosującej ją kobiety. Nie ma konieczności stopniowego zmniejszania dawkowania. Jednakże wydaje się, że najlepiej zakończyć stosowanie antykoncepcji po zakończeniu pełnego opakowania. Wówczas powinno pojawić się krwawienie z odstawienia, a następnie rozpocznie się fizjologiczny cykl miesięczny i następne krwawienie będzie już fizjologiczną miesiączką.
Wydaje się, że po odstawieniu nie powinny pojawić się szczególnie znaczące objawy. Być może dojdzie do lekkich zmian masy ciała lub cery, ale jeśli podczas stosowania nie pojawiły się żadne zmiany to nie ma powodów do niepokoju.

Redakcja abcZdrowie.pl