Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - jakie badania powinnam wykonać?

Witam! Mam 36 lat i jedną ciążę za sobą. Od prawie 6 lat brałam tabletki antykoncepcyjne Y***. Trzy tygodnie temu postanowiłam je odstawić z powodu gwałtownego pogorszenia zdrowia. Jakiś niecały rok temu mój organizm zaczął dawać mi sygnały, które zbagatelizowałam. Z dnia na dzień pojawiły mi się zmiany skórne na twarzy, z którymi nie mogłam sobie poradzić, zaczęły mi pękać naczynka na nogach, kostki i łydki zaczęły puchnąć do takiego stopnia, że nie mogłam chodzić. Na nogi ulgę przyniosła mi D***. Tylko, że gdy tylko ominę jedną dawkę, zaraz sytuacja się powtarza. Największą moją bolączką jest gromadzenie się wody w organizmie. Jestem spuchnięta, a w przeciągu niecałego roku przytyłam już 6 kg. Jestem osobą niską i nigdy nie miałam takiego wzrostu wagi. Powiem szczerze, że obecna sytuacja mnie przeraża. Zrobiłam mnóstwo badań, od tych podstawowych, po badania na cukrzycę, tarczycę i wątrobę. Wszystko w normie. Obawiam się, że za obecny mój stan zdrowia odpowiadają hormony. Jestem już umówiona na wizytę u endokrynologa. Jakie badania hormonalne powinnam wykonać, żeby do lekarza mieć już gotowe wyniki badań? Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję. Pozdrawiam, Angelika

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Właściwy zestaw badań do wykonania może ustalić jedynie lekarz, który ma możliwość zbadania Pani i obiektywnej oceny Pani stanu zdrowia. Przyczyn pękających naczynek jest wiele i konieczna jest pełna diagnostyka, którą już Pani rozpoczęła.

Pękające naczynka często mają podłoże genetyczne. Warto spytać się mamy, czy nie ma podobnych dolegliwości. Inną często podnoszoną przyczyną dolegliwości jest hiperestrogenizm. Idąc tym tokiem rozumowania, warto oznaczyć poziom estrogenów, choć nie zaszkodzi dodatkowe oznaczenie progesteronu, FSH i LH.

Skutecznym sposobem walki z pękającymi naczynkami jest stosowanie preparatów z rutyną, łatwo  dostępnych preparatów bez recepty.

Pozdrawiam