Odstawienie tabletek na początku blistra a ciąża

Witam,
byłam w trakcie brania trzeciego z rzędu opakowania tabletek C*******, gdy nagle opakowanie z tabletkami gdzieś mi się zawieruszyło. Wzięłam około 3-5 tabletek z trzeciego opakowania. Niestety jestem za granicą i nie mogłam dostać dodatkowego opakowania i przerwałam branie tabletek.

Dziś jest drugi dzień po odstawieniu tabletek i rano dostałam silnego krwawienia. Czy to jest zwykłe krwawienie, czy okres? Ostatni stosunek płciowy odbyłam 1 dzień przed odstawieniem tabletek (czyi drugiego-czwartego dnia brania trzeciego opakowania). Czy mimo krwawienia mogę być w ciąży?
Bardzo proszę o jasną i konkretna odpowiedź. Pozdrawiam !

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!
Krwawienie które się pojawiło po zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest tzw. krwawieniem z odstawienia, odpowiadającym miesiączce. Nie wskazuje raczej na ciążę, a jego wystąpienie w tym czasie zminimalizowało szansę na zajście w ciążę w wyniku opisywanego stosunku. Ważne jest, by do czasu wystąpienia normalnej miesiączki utrzymać wstrzemięźliwość seksualną lub odpowiednio zabezpieczać się mechanicznie, gdyż działanie antykoncepcyjne leków już nie istnieje i może dojść do owulacji i zapłodnienia. Kolejne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć pierwszego dnia kolejnej miesiączki.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.