Odstawiłam leki, ale teraz odczuwam nawrót depresji

Witam! Kilka lat temu leczyłam sie na depresję. Brałam Pramolan i Moklar, lecz sama odstawiłam leki, stwierdziłam że moje samopoczucie jest w dużej mierze zależne ode mnie i samodzielnie sobie z tym poradzę. Ale od kilku miesięcy nie czuję się zbyt dobrze. Nie mam na nic siła ani ochoty, zaczynam unikać ludzi, nie mam ochoty wychodzić z domu. Do tego przestaję nad sobą panować. Wyprowadzają mnie z równowagi z pozoru błahe sytuacje jak: siorbanie, stukanie w klawiaturę, stukanie łyżką o szklankę - to wszystko doprowadza mnie do szału, staram sie nad tym zapanować, ale wtedy te odgłosy są tak głośne, że nic poza nimi nie słyszę. Zaczynam płakać z nerwów i muszę wyjść z domu, żeby się uspokoić i nie wpaść w szał. Czasami boję się, że mogę zrobić komuś krzywdę, bo przychodzą mi do głowy okropne myśli. Wydaje mi się, że nikt mnie nie rozumie i wszyscy próbują zrobić na złość. Do tego mam myśli samobójcze, a poza tym fizyczne objawy. Moje serce wali jak oszalałe, nagle puls w spoczynku skacze do 150 uderzeń na minutę, często kręci mi się w głowie, czuję się wiecznie słaba i zmęczona, pomimo wysokiego pulsu. Ostatnio coraz częściej mam drgawki rąk i nóg, nad którymi nie mogę zapanować, ale po jakimś czasie ustępują aż do następnego razu. Czy mam zawrót depresji czy to może tylko silna nerwica? Do jakiego lekarza powinnam się udać? Proszę o pomoc. Zaznaczę, że mam 23 lata.

Witam! Diagnozę Pani stanu psychicznego może przeprowadzić lekarz psychiatra na bezpośredniej konsultacji. Zachęcam do odbycia takiej wizyty. Depresja i związane z nią psychofizyczne problemy może nawracać. Tym bardziej, jeśli sama przerwała Pani leczenie. Leczenie depresji średnio trwa ok. 2 lat i jest uzależnione od indywidualnych potrzeb pacjenta. Jeśli przerwała Pani leczenie w trakcie, to jego efekty mogą nie być trwałe. Dlatego na początek warto udać się do lekarza psychiatry. Jeśli problemem będzie depresja lub nerwica, to zachęcam do skorzystania z pomocy psychoterapeuty. Ma Pani rację pisząc, że wiele zależy od Pani. Jednak przy problemach psychicznych warto wesprzeć się specjalistami. Dlatego dobrze byłoby wrócić do leczenia psychiatrycznego oraz skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Wtedy będzie Pani miała wpływ na swoje samopoczucie i będzie mogła wprowadzać trwałe i rozwojowe zmiany w swoim życiu. Pozdrawiam

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
na pewno konieczne będzie skonsultowanie tego z lekarzem psychiatrą.
Myślę, że warto skorzystać także z pomocy psychoterapeuty. Terapia daje możliwość pracy nad psychicznymi problemami i negatywnym myśleniem. Wspomaga powrót do równowagi psychicznej, dzięki zmianom błędnych przekonań oraz rozwiązywaniu trudności. Pozdrawiam