Ognisko hyperechogenne u płodu

Witam, jestem w 23 tygodniu ciąży. Na usg lekarz zauważył w lewej komorze serca płodu ognisko hyperechogenne i skierował mnie na badanie echo serca płodu. Na badaniu tym (przeprowadzone zostało 2 tygodnie po USG) okazało się, że płód ma ognisko hyperechogenne w lewej i w prawej komorze. Możliwe więc jest, że w dalszym ciągu jest coś nie tak, skoro powstało drugie ognisko. Zostałam poinformowana, że jeśli ognisko hyperochogenne występuje jako objaw izolowany to nie ma powodu do zmartwień.

Wynik badania USG jest prawidłowy, czyli nie ma innych objawów chorobowych np. krótka kość udowa, brak nosowej itd. Jedak najpierw było jedno a teraz są już dwa i to mnie martwi. Kardiolog polecił zrobić badania: CRP, wymaz z gardła i posiew moczu i wyniku są prawidłowe. Poza tym zrobiłam badania laboratoryjne, z których wynika, że ASPAT i ALAT mam podwyższone (ASPAT 35 Ul/l i ALAT 54 Ul/l) GGTP I Fosfaliza alkaliczna w normie i CRP też w normie. Czy wspomniane ognisko hyperechogenne i podwyższony ASPAT I ALAT w jakkolwiek sposób są zagrożeniem dla płodu i co można zrobić żeby obniżyć ASPAT I ALAT oraz zlikwidować ognisko?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!

Postępowanie w przypadku opisanej przez Panią diagnostyki wykrytej hyperechogennej zmiany w USG jest prawidłowe i zgodne z aktualnie obowiązującymi wytycznymi. Ognisko hyperechogenne w Usg występuje najczęściej w lewej komorze serca, nie jest to wada serca, nie predysponuje do ich występowania. W przypadku uwidocznienia w USG takiego ogniska obowiązuje dalsza diagnostyka - dokładna ocena płodu w USG. Napisała Pani, że wszystkie parametry są w normie. Takie ogniska hyperechogenne mogą występować u całkowicie prawidłowo rozwijających się płodów i nie mają związku z występowaniem wad. Transaminazy u Pani są podwyższone w nieznacznym stopniu, inne parametry są prawidłowe. Nie ma żadnego swoistego postępowania. Należy być w stałej kontroli i oznaczać parametry wątrobowe oraz zwracać uwagę na ewentualne wystąpienie takich objawów jak świąd skóry, czy zażółcenie powłok.

Pozdrawiam serdecznie!