Bóle brzucha w okolicach woreczka żółciowego

Około trzy tygodnie temu zjadłem bardzo ostre jedzenie i wypiłem kilka lampek koniaku. Po dwóch dniach zaczął boleć mnie brzuch, najwięcej z prawej strony w okolicach woreczka żółciowego. Ból ten nie raz jest także z lewej strony, promieniując do pleców. Od tego momentu zaczęły się problemy z wypróżnianiem, ogólne osłabienie i ból pleców. Często mam ostre, chwilowe kłucie w okolicach jelit, pod pępkiem. Nie wiem co mi jest. Lekarz rodzinny stwierdził zespół jelita drażliwego i zapisał mi Polprazol PPH 40 mg i Debretin 100 mg. Po tych tabletkach nie odczuwam pozytywnych zmian. Praktycznie przestałem pić kawę, zauważyłem że po wypiciu kawy gorzej się czuję, mam pełny brzuch. Nadmieniam, że swa lata temu bolał mnie kilkakrotnie woreczek żółciowy i po badaniach USG wykryto u mnie blaszki cholesterolowe. Co mam robić? Zaznaczam, że w ostatnich miesiącach żyję w bardzo dużym stresie. Proszę o pomoc.

Witam serdecznie! Przyczyn dolegliwości w tej lokalizacji może być wiele - dolegliwości mogą wynikać między innymi z choroby przewodu pokarmowego czy zmian w układzie kostno-stawowym. Przyczyną może być zarówno choroba zapalna jelit jak i kamica pęcherzyka żółciowego (na co wskazywałoby promieniowanie bólu). Bóle mogą być również spowodowane chorobą wrzodową. Kamica układu moczowego jest mniej prawdopodobna. Z pewnością objawy które Pan opisuje wymagają wyjaśnienia. Ze względu że po zastosowanym leczeniu nie ma poprawy wskazana jest wizyta u gastrologa - konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Ponadto wskazane jest wykonanie badań podstawowych, w tym również badania kału w kierunku obecności krwi utajonej. Konieczne jest również wykonanie badania USG jamy brzusznej. Badania powinien zalecić lekarz po zbadaniu i dokładnym zebraniu wywiadu. Pozdrawiam