Okres, a raczej jego obfitość

Witam,
mam 23 lata, nigdy nie byłam ciąży, jednak od jakiegoś czas mam bardzo skąpe krwawienia. trwające również niezbyt długo. Dla przykładu mój ostatni okres trwał aż 2 no góra 3 dni, z czego pierwszego dnia powiedzmy, że czułam "silniejsze" krwawienie tak jakby takie dwie fale... A przez dwa kolejne dni takie ledwie reszteczki ,krople niemalże. Nie pamiętam od kiedy tak się dzieje, ale na pewno nie jest to pierwszy raz, jednakże teraz jakoś tak dziwnie, bo mam wrażenie, że non stop mi niedobrze, może to efekt przewrażliwienia na punkcie niechcianej ciąży, że mam już jakieś urojenia, że mam mdłości, jednak nie zmieniły mi się upodobania, jeśli chodzi odżywiania - w tej kwestii wszystko w porządku.

Wspomnę może, że brałam tabletki antykoncepcyjne ale już rok temu je odstawiłam. Czemu takie krwawienie, czym jest ono spowodowane, i jakie to może mieć konsekwencje, czy powinnam się martwić?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

By miesiączkę uznać za skąpą, utrata krwi powinna być poniżej 30ml, a krwawienie trwa zwykle krócej niż 1 lub 2 dni. Przy takim podejrzenie, powinno się udać do lekarza, ponieważ jest to najczęściej wyraz zaburzeń hormonalnych np. hiperprolaktynemii, dlatego w takich przypadkach są potrzebne badania hormonalne.

Powtarzające się, skąpe miesiączki nie są objawem ciąży (pojedyncze może być).  Nudności czy pogorszenie samopoczucia, również nie są objawami charakterystycznymi dla ciąż, ale oczywiście mogą występować w ciąży. Dlatego, jeżeli ma Pani uzasadnione podejrzenia o możliwości zajścia w ciążę, dla rozwiania wątpliwości proponuję wykonanie testu ciążowego.

Tutaj znajdzie pani artykuł o objawach ciąży.

Serdecznie pozdrawiam!