Określenie wieku ciąży

Witam! Jestem tu nowa i odważyłam się napisać do Was, po kilkugodzinnym śledzeniu postów na stronach internetowych. W skrócie opiszę mój problem, ponad rok staraliśmy się z mężem o dzidzie i w końcu się udało. Mam bardzo nieregularne miesiączki, wiem że owulację miałam 36 dnia cyklu (sprawdzona przez lekarza) był to dokładnie 1 sierpnia. 7 sierpnia zrobiłam test - były dwie kreski, ale druga nie do końca wyraźna. Tydzień później 14 sierpni powtórzyłam test i wynik pozytywny Beta HCG 236. Jestem teraz w ciąży, ale każdy lekarz określa inny termin ciąży. Według badania USG, które miałam robione wczoraj 28 sierpnia widać fasolkę, ale nie ma bicia serduszka? Strasznie się martwię. Czy może to jeszcze za wcześnie na serduszko? To moja pierwsza ciąża i strasznie się denerwuję. Lekarz nie wykrył bicia serduszka (ale widział już zarodek i żółtko), określił że to 6 tydzień ciąży, ale według moich obliczeń od zapłodnienia minął 4 tydzień. Wyczytałam w internecie, że 4 tyg. od zapłodnienia kształtuje się serduszko, u mnie na USG go nie widać. Czy jest już czas na panikę? Co mam robić? Proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Wiek ciąży zgadza się z datą owulacji - lekarz podaje wiek ciąży dodając dwa tygodnie do wieku wynikającego z daty owulacji. Jest to taki zwyczaj, który się wiąże z tym, że kiedyś, gdy nie było aparatów USG, wiek ciąży określano jedynie na podstawie daty ostatniej miesiączki. Miesiączka występuje zwykle w około dwa tygodnie przed owulacją, stąd takie szacowanie było najdokładniejszą znaną metodą. Stąd też te sześć tygodni w ocenie lekarza jest tożsame z czterema tygodniami, które upłynęły od owulacji. Bicie serca zarodka powinno być możliwe do zobrazowania, gdy zarodek mierzy co najmniej 5 mm, co ma miejsce zwykle w drugiej połowie szóstego tygodnia ciąży. W Pani przypadku było więc nieco zbyt wcześnie by móc powiedzieć, że ciąża rozwija się nieprawidłowo, na podstawie braku akcji serca. Najprawdopodobniej dziecko rozwija się prawidłowo (jeśli zarodek był mniejszy niż 5 mm, a sądząc z wieku ciąży raczej był). Nie ma też powodu do wpadania w panikę. Jeśli nawet coś pójdzie źle na tym etapie ciąży, to nie możemy temu w żaden sposób zapobiec. Dla uspokojenia nerwów, proszę się udać na ponowne badanie USG w tydzień od poprzedniego, czyli po 3 września. Proszę też o wszystko pytać na bieżąco lekarza - na pewno rozwieje Pani wątpliwości, tak by taka "nerwowa" sytuacja się nie powtórzyła. Pozdrawiam serdecznie!