Okropnie śmierdzą mi stopy - czy to może być grzybica?

Mam 29 lat, jestem kobietą i od jakichś 9 lat mam coraz bardziej dotkliwy problem. Zaczęło się od tego, iż zauważyłam, że moje stopy bardzo się pocą. Przy pierwszej ciąży zaczęły wydawać niezbyt przyjemny zapach, a im dalej, tym gorzej. Stosowałam najprostsze preparaty, tj. krem wysuszający stopy (nazwy nie pamiętam) i talk oraz moczyłam stopy w korze dębu. Nic nie pomaga. Próbowałam się dostać do dermatologa, ale to równa się z cudem, takie kolejki. Jednak od jakiś 5 lat problem się nasilił, i tak po kilka razy w roku mam coś takiego, że stopy tak bardzo mi śmierdzą, że nawet jak wyjdę spod prysznica, to jakbym ich nie myła z tydzień. Nie można wytrzymać, taki smród, tego się nie da nawet opisać. To jakbym chodziła po gnoju i tak weszła do domu. Mam wiele przykrości w pracy z tego powodu, gdyż trzeba się przebrać w szatni między ludzmi. Wstyd mi jechać do kogoś w odwiedziny, bo trzeba ściągnąć buty, a to byłby koszmar. Przeżyłam to raz i więcej nie chcę, taki wstyd. Tego nikt nie rozumie, a ja już nie wiem, jak mam sobie z tym radzić. Doszłam do tego, że zaczęłam się zastanawiać, czy nie mam grzybicy? Tym bardziej, że mój brat kiedyś w wojsku złapał i twierdził, że miał wyleczoną, ale to trzeba pilnować. Poza tym mojej mamie też tak okropnie śmierdzą stopy, do tego stopnia, że jak pójdzie to wietrzę pomieszczenie, gdzie były jej buty. Nie wiem, czy my to mamy rodzinne? Czy ja to dostałam w spadku w genach, że przyszedł ten czas, że tak ma już być? Przecież to okropne i ja tak nie chcę żyć dalej z takim smrodem! Objawy jakie u siebie zauważyłam pojawiają się i za jakiś czas, po zastosowaniu pudru, po prostu znikają. A są to niewielkie pęknięcia między 4 i 5 palcem u stopy oraz pod nimi w zgięciu. Są bolesne, pieką i swędzą, co utrudnia mi chodzenie. Natomiast u moich dzieci (9 i 4 lata) zauważyłam, że mają nierówną i pozadzieraną płytkę paznokcia u dużego palca stopy. Czy my możemy mieć grzybicę? Jeśli nie, to co może być powodem tego, co opisałam (nadpotliwości i brzydkiego zapachu stóp)? Dziękuję i pozdrawiam wszystkich!

Witam!

Objawy, które Pani opisuje, zarówno u Pani, jak i u Pani dzieci, są najprawdopodobniej spowodowane grzybicą. U Pani dzieci być może doszło do infekcji grzybiczej paznokci, co oznaczałoby wielomiesiączne leczenie...

Powinna Pani razem z dziećmi udać się do dermatologa (nie trzeba skierowania) - rozumiem, że terminy mogą być odległe, ale przecież Pani męczy się ze swoim problemem już tyle lat! Dolegliwości występują u Pani od ponad 5 lat - w ciągu tego czasu na pewno była możliwość udania się do lekarza! Czy nie jest trochę tak, że powodem odwlekania wizyty nie są te odległe terminy, tylko Pani zawstydzenie? Jeśli tak jest, to powinna Pani uświadomić sobie, że dermatolog ciągle ogląda podobne schorzenia i takie rzeczy absolutnie nie robią na nim wrażenia - taka jest jego praca i już.

Powinna Pani zadbać o siebie, a przede wszystkim o swoje dzieci! Nie wiem, w jak dużym mieście Pani mieszka... Jeśli w jednej przychodni terminy do dermatologa są odległe, trzeba spytać w innej. Proszę zapisać się do dermatologa, nawet na odległy termin, a w międzyczasie udać się do dobrego (polecnego przez znajomych) lekarza rodzinnego. Dobry lekarz rodzinny może rozpocząć leczenie grzybicy stóp.

Może być tak, że w Pani przypadku nakładają się dwa problemy - grzybica i nadmierna potliwość. Proszę porozmawiać o tym z dermatologiem, można podjąć próbę leczenia obu tych przypadłości tak, aby więcej nie nawracały. Pozdrawiam!