Okropnie śmierdzą mi stopy - czy to może być grzybica?

Mam 29 lat, jestem kobietą i od jakichś 9 lat mam coraz bardziej dotkliwy problem. Zaczęło się od tego, iż zauważyłam, że moje stopy bardzo się pocą. Przy pierwszej ciąży zaczęły wydawać niezbyt przyjemny zapach, a im dalej, tym gorzej. Stosowałam najprostsze preparaty, tj. krem wysuszający stopy (nazwy nie pamiętam) i talk oraz moczyłam stopy w korze dębu. Nic nie pomaga. Próbowałam się dostać do dermatologa, ale to równa się z cudem, takie kolejki. Jednak od jakiś 5 lat problem się nasilił, i tak po kilka razy w roku mam coś takiego, że stopy tak bardzo mi śmierdzą, że nawet jak wyjdę spod prysznica, to jakbym ich nie myła z tydzień. Nie można wytrzymać, taki smród, tego się nie da nawet opisać. To jakbym chodziła po gnoju i tak weszła do domu. Mam wiele przykrości w pracy z tego powodu, gdyż trzeba się przebrać w szatni między ludzmi. Wstyd mi jechać do kogoś w odwiedziny, bo trzeba ściągnąć buty, a to byłby koszmar. Przeżyłam to raz i więcej nie chcę, taki wstyd. Tego nikt nie rozumie, a ja już nie wiem, jak mam sobie z tym radzić. Doszłam do tego, że zaczęłam się zastanawiać, czy nie mam grzybicy? Tym bardziej, że mój brat kiedyś w wojsku złapał i twierdził, że miał wyleczoną, ale to trzeba pilnować. Poza tym mojej mamie też tak okropnie śmierdzą stopy, do tego stopnia, że jak pójdzie to wietrzę pomieszczenie, gdzie były jej buty. Nie wiem, czy my to mamy rodzinne? Czy ja to dostałam w spadku w genach, że przyszedł ten czas, że tak ma już być? Przecież to okropne i ja tak nie chcę żyć dalej z takim smrodem! Objawy jakie u siebie zauważyłam pojawiają się i za jakiś czas, po zastosowaniu pudru, po prostu znikają. A są to niewielkie pęknięcia między 4 i 5 palcem u stopy oraz pod nimi w zgięciu. Są bolesne, pieką i swędzą, co utrudnia mi chodzenie. Natomiast u moich dzieci (9 i 4 lata) zauważyłam, że mają nierówną i pozadzieraną płytkę paznokcia u dużego palca stopy. Czy my możemy mieć grzybicę? Jeśli nie, to co może być powodem tego, co opisałam (nadpotliwości i brzydkiego zapachu stóp)? Dziękuję i pozdrawiam wszystkich!

Pytanie zadane 18-11-2009r. o 23:14
lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek porady udziela lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek

lekarz, autorka wielu publikacji naukowych.

Porada eksperta

Witam!

Objawy, które Pani opisuje, zarówno u Pani, jak i u Pani dzieci, są najprawdopodobniej spowodowane grzybicą. U Pani dzieci być może doszło do infekcji grzybiczej paznokci, co oznaczałoby wielomiesiączne leczenie...

Powinna Pani razem z dziećmi udać się do dermatologa (nie trzeba skierowania) - rozumiem, że terminy mogą być odległe, ale przecież Pani męczy się ze swoim problemem już tyle lat! Dolegliwości występują u Pani od ponad 5 lat - w ciągu tego czasu na pewno była możliwość udania się do lekarza! Czy nie jest trochę tak, że powodem odwlekania wizyty nie są te odległe terminy, tylko Pani zawstydzenie? Jeśli tak jest, to powinna Pani uświadomić sobie, że dermatolog ciągle ogląda podobne schorzenia i takie rzeczy absolutnie nie robią na nim wrażenia - taka jest jego praca i już.

Powinna Pani zadbać o siebie, a przede wszystkim o swoje dzieci! Nie wiem, w jak dużym mieście Pani mieszka... Jeśli w jednej przychodni terminy do dermatologa są odległe, trzeba spytać w innej. Proszę zapisać się do dermatologa, nawet na odległy termin, a w międzyczasie udać się do dobrego (polecnego przez znajomych) lekarza rodzinnego. Dobry lekarz rodzinny może rozpocząć leczenie grzybicy stóp.

Może być tak, że w Pani przypadku nakładają się dwa problemy - grzybica i nadmierna potliwość. Proszę porozmawiać o tym z dermatologiem, można podjąć próbę leczenia obu tych przypadłości tak, aby więcej nie nawracały. Pozdrawiam!

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »

Komentarze (1)

Wyloguj
~Pablo
~Pablo

Proponuje poczytać o tej chorobie: Pitted Keratolysis

Objaw jest taki, że że stopy bardzo się pocą, odparzają się, schodzi skóra i niemiłosiernie śmierdzą.

Kuracja polega na stosowaniu maści z antybiotykiem przez ok. 3 tyogodnie. Jest ona na receptę - Fucidin

Odpowiedz

Porady ekspertów

Krostki i pęcherzyki na stopach

Witam! Bardzo proszę o pomoc. Mam 37 lat. Wydaje mi się, że objawy pojawiły się pod koniec...

lek. Joanna Gładczak Porady udziela lek. Joanna Gładczak lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
Jak objawia się grzybica stóp?

Chciałem się zapytać czy jest to grzybica na poniższym linku zamieściłem zdjęcia. http://profile.imageshack.us/user/wilku01/images/detail/#198/dsc09669n.jpg

lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek Porady udziela lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek lekarz, autorka wielu publikacji naukowych.
Czy mogę się zarazić?

Czy można dostać grzybicy, gdy się pożyczy od kogoś buty? Mam znajomego, który ma grzybicę...

lek. Joanna Gładczak Porady udziela lek. Joanna Gładczak lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
Problem ze stopami

Proszę o pomoc. Mam problem ze stopami mam czerwone pieką mnie jakby mi ktoś ogień przykładał...

lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek Porady udziela lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek lekarz, autorka wielu publikacji naukowych.
Czy powinienem leczyć grzybicę u dermatologa?

Witam! Kilka miesięcy temu pojawiła mi się na podeszwie jednej stopy swędząca krostka. Zbagatelizowałem...

lek. Magdalena Szymańska Porady udziela lek. Magdalena Szymańska lekarz medycyny na specjalizacji z dermatologii i wenerologii.
Czy to jest grzybica stóp, czy coś innego?

Witam! Mam pytanie o ocenę mniej więcej mojej przypadłości. Mianowicie zacznę od początku....

dr n. med. Małgorzata Salamon Porady udziela dr n. med. Małgorzata Salamon specjalista dermatolog i wenerolog.
Plamy na stopach - czy da się coś z tym zrobić?

Witam, mam problem. Na palcach i kostkach u stóp mam plamy ciemniejsze niż kolor skóry (śliwkowy...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij