Onanizm i powtarzanie czynności u 2-latki

witammam dwuletnią córkę, u której zauważyłam ostatnio onanizm. Robi to cały czas, gdy jest sama w pokoju. Nigdzie indziej nie robi tego tylko w domu??? Jak jej pomóc??Poza tym od małego bardzo lubi układać karty, teście jej kupili kiedyś jak była malutka karty i do tej pory uwielbia je układać?? czy to może być autyzm. Bawi sie innymi zabawkami zgodnie z ich przeznaczeniem ale do kart ma słabość. Nie tylko do kart takich do gry ale też karteczek itp.. wysypuje je i układa od nowa

Powtarzalność natomiast to jedna z cech, kojarzonych z zaburzeniami autystycznymi. Małe zdrowe dzieci jednak również często lubią powtarzać wielokrotnie tę samą zabawę, oglądać tę samą bajkę itp. Trudno zatem na podstawie krótkiego opisu diagnozować.
Jeżeli zachowanie córki Panią niepokoi, proszę udać się do Poradni Psychologicznej na konsultację. Dłuższy wywiad i obserwacja dziecka pozwolą ocenić, czy jest czym się martwić.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Idąc za klasykiem psychologii i psychoanalizy - Zygmuntem Freudem - pani córka wykazuje naturalne zainteresowanie własnym ciałem i onanizm w tym momencie stanowi fazę w rozwoju psychoseksualnym. Nie ma się co tym denerwować. Jeżeli jednak te zachowania pojawiają się z większą częstotliwością np. po jakichś stresujących, lękowych (po prostu emocjonalnych) sytuacjach i stanowi jakieś rozładowanie pojawiającego się napięcia - warto by skonsultować się z psychologiem dziecięcym. Zatem proponuję obserwować córkę. Sprawdzić w jakich sytuacjach onanizm się pojawia , czy można stwierdzić jakikolwiek mechaznim tego zachowania i - w ostateczności - skonsultować się z psychologiem. Pozdrawiam.