Onkolog - czy to wyrok?

Dzień dobry. Jestem załamana. Przed świętami wyczułam w prawej piersi mały, niebolesny guzek. Poszłam do ginekologa. Powiedział, że to należy zbadać i dał mi skierowanie do onkologa. Powiedział też, że to mały guzek. Ja się obawiam najgorszego, skoro mam się zgłosić na onkologii. Dodam, że mam 29 lat. W mojej rodzinie nie ma i nie było, żadnych raków. Pierwszą miesiączkę dostałam w wieku 13 lat, karmiłam ok. 6 tygodni. Mam 4-letnie dziecko, strasznie się boję. Czego mogę tam się spodziewać?

Witam serdecznie!

Proszę nie martwić się na zapas. Skierowanie do onkologa nie oznacza, że ginekolog podejrzewa nowotwór złośliwy. Być może ma ograniczone możliwości diagnostyczne.

Onkolog zajmuje się nie tylko złośliwymi zmianami w piersiach, ale także guzami łagodnymi (80% wszystkich zmian w piersiach). Jest Pani młodą osobą i prawdopodobieństwo zmiany złośliwej jest niewielkie.

Niemniej, oczywiście, każdy guz w piersiach należy diagnozować - na początek wykonać USG, a następnie w razie wskazań biopsję cienkoigłową guza.

Głowa do góry!
Pozdrawiam serdecznie