Opadanie penisa po osiągnięciu orgazmu

Witam, mam 18 lat. Podczas masturbacji po osiągnięciu orgazmu penis natychmiast opada i trzeba poświęcić dość długą chwilę, aby ponownie osiągnąć erekcję. Czy jest to zaburzenie? Czy można jakoś wydłużyć czas utrzymywania się erekcji?

Dzień dobry.

Opisywana przez Pana sytuacja jest jak najbardziej normalna. Po wytrysku i orgazmie pojawia się tzw. faza refrakcji, czyli, krótko mówiąc, niewrażliwość na bodźce seksualne. W zależności od różnych komponentów - stanu zdrowia, wieku, kondycji - faza ta może trwać od kilkudziesięciu minut do kilkudziesięciu godzin.

Utrzymująca się erekcja po wytrysku natomiast może wskazywać na priapizm, którego ostatecznym skutkiem może być nawet martwica członka. Jak więc Pan widzi, brak erekcji po wytrysku powinien być raczej powodem do szczęścia, a nie do troski.

Pozdrawiam.