Operacja na opadającą powiekę

Witam, Od pewnego czasu zauważyłem że moja lewa powieka opada. Czytałem o operacji która mogłaby podnieść powiekę. Jak wygląda taka operacja? Będę przytomny i widział jak mi tną oko? Czy jest jakiś inny sposób oprócz zabiegu?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie. Jak każda operacja plastyczna tak i operacja plastyczna powiek oczu wymaga konsultacji lekarskiej. Istotne podczas konsultacji są przyczyny, dla której poddajemy się operacji, lekarz wyjaśnia przebieg operacji, także kwestie związane z anestezją ( zwyczajowo jest tu znieczulenie miejscowe) i ewentualnymi powikłaniami. W przypadku narkozy pacjent jest hospitalizowany, przy znieczuleniu miejscowym po zabiegu można wrócić do domu. Będzie Pan przytomny podczas zabiegu. Sam przebieg operacji uzależniony jest od tego czy operowana jest górna czy dolna powieka oraz od zastosowanej metody. W przypadku ptozy, czyli tzw. opadającej powieki, objawia się tym, że górna powieka sięga aż po brzeg rogówki oka. Na początku sprawdza się funkcje dźwigacza powieki i od tego jak mięśnie dźwigacza funkcjonują uzależniona jest metoda leczenia. Mogą to być odpowiednio ułożone fałdy mięśnia dźwigacza powieki lub wycięcie jego części.

Opadanie powieki wymaga pilnej konsultacji neurologicznej i okulistycznej. Dopiero po wyjaśnieniu przyczyny opadania powieki można planować leczenie.
Jeśli wykluczone zostaną przyczyny neurologiczne, wskazana jest konsultacja z chirurgiem plastycznym. Metod operacyjnych jest kilka i dobiera się najlepszą dla konkretnego pacjenta. W prostych przypadkach korekta powieki może się odbyć w znieczuleniu miejscowym, natomiast w bardziej skomplikowanych rekonstrukcjach zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.
Joanna Jędrys