Operacja płuca u wcześniaka urodzonego w 31 tygodniu ciąży i jej znaczenie dla zdrowia dziecka

Witam,wczoraj córka urodziła w 31 tyg.,o godz.13tej,a po dziesięciu godzinach okazało się,że chłopiec musi być operowany,bo płuco jedno nie jest wykształcone do końca.Czy to będzie poważna operacja,czy rutynowa z pomyślnym skutkiem?ćzy taką wadę można było wykryć trochę wcześniej, wykonując odpowiednie badania?Nie możemy znależć żadnych informacji na temat,lekarze są powściągliwi,czy możliwe jest,że dziecku usuną płuco,czy mamy powód,aby się martwić?roszę o kilka zdań na temat,dziękuję,Monika.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Każdy zabieg niesie za sobą określone ryzyko. Trudno jest oceniać rodzaj zabiegu, ewentualne ryzyko powikłań czy rokowanie nie znając pełnego obrazu klinicznego. O szczegółach najlepiej porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

każda operacja niesie za sobą określone ryzyko zwłaszcza dla tak malego dziecka, le decyzja o operacji podejmowana jest po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw.
Wady płuc są trudne do wykrycia, nie podaje Pani dokładnie o jaką wadę chodzi, niektóre można stwierdzić dopiero po urodzeniu dziecka. Nawet wykrycie wady przed urodzeniem nic nie zmienia, ponieważ większość tych schorzeń można leczyć dopiero po urodzeniu. Trzymam kciuki za Wnusia i pozdrawiam.