Operacja usunięcia guza jelita grubego

Moja mama właśnie przeszła operację jelita grubego, gdzie znajdował się guz, usunięto 15 cm tkanki. Czekamy na wyniki biopsji, ponadto lekarze stwierdzili zmiany na płucach. Chciałabym zaznaczyć, że mama w młodości przeszła bardzo ciężkie zapalenie płuc, a także powiększona wątrobę, czy to może oznaczać przerzuty?

Na pewno trzeba w chwili obecnej poczekać na wynik badania histopatologicznego materiału pooperacyjnego (określenie typu nowotworu i jego zaawansowania). Co do zmian w płucach, czy są to zmiany przerzutowe najlepiej byłoby wykonać badanie tomograficzne klatki piersiowej z kontrastem. Zmiany typu przerzutowego raczej mają charakterystyczny obraz w badaniu TK (charakterystyczne unaczynienie guzów przerzutowych). Co do powiększenia wątroby to raczej taki stan jest niezależny od choroby nowotworowej. O wszystkich dodatkowych badaniach powinien zadecydować onkolog.