Opis badania rtg klatki piersiowej

Witam. Bardzo proszę o interpretację wyniku badania rtg. Płuca bez zmian ogniskowych. Pogrubiała opłucna w szczycie lewym. Wskazana konsultacja pulmonologiczna, ew. porównanie badania aktualnego z badaniem poprzednim. Wnęki prawidłowe. Prawy zarys przepony gładki. Zrosty u podstawy płuca lewego. Serce i pień naczyniowy prawidłowy.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Zrosty u podstawy płuca są najprawdopodobniej zmianami pozapalnymi. Niepokojące jest pogrubienie opłucnej w szczycie płuca - może mieć m.in. charakter zapalny bądź odczynowy, np. w chorobach rozrostowych. Ważne, czy jest to zmiana świeża, czy utrzymuje się od dłuższego czasu - dlatego wskazane jest porównanie z badaniami poprzednimi oraz konsultacja pulmonologiczna.

Pozdrawiam