Opis RTG całego kręgosłupa

MAM 32 LATA, WAGA 58 KG, WZROST 162 CM, MAM ZA SOBĄ TRZY PORODY C/Ż/D. PRACUJĘ JAKO FRYZJERKA. PROSZĘ O PORADĘ I ANALIZĘ TEGO OPISU. MAM STRASZNE BÓLE KRĘGOSŁUPA, DLATEGO PANI DOKTOR DAŁA MI SKIEROWANIE NA RTG, BO NIEDŁUGO WRACAM DO PRACY PO MACIERZYŃSKIM. CECHY ZDEKOMPENSOWANEJ "S" SKOLIOZY KRĘGOSŁUPA GR. I, KTÓREJ SZCZYT JEDNEGO Z WYGIĘĆ PRZYPADA W LEWO, NA POZIOMIE Th9/Th10 PRZY WARTOŚCI JEGO KĄTA RZĘDU 8 STOPNI, ZAŚ WIELKOŚĆ DEKOMPENSACJI SKOLIOZY W LEWO NA WYSOKOŚCI C2, RACZEJ NIE PRZEKRACZA 3 CM. KOMPONENTA KYFOTYCZNA SKOLIOZY WYNOSI 14 STOPNI, ZE SZCZTYTEM JEJ WYGIĘCIA NA Th5/Th6. PONADTO, PRAKTYCZNIE CAŁKOWITE ZNIESIENIE FIZJOLOGICZNEJ LORDOZY SZYJNEJ W CAŁOŚCI ODCINKA C. WYTWORZENIE KĄTOWEJ KYFOZY SZYJNEJ RZĘDU 5 STOPNI, ZE SZCZTYTEM JEJ WYGIĘCIA NA POZIOMIE C5. TAKŻE PRAWIE CAŁKOWITE ZNIESIENIE FIZJOLOGICZNEJ LORDOZY L/S W 3/4 GÓRNYCH ODCINKA L/S I JEJ EWIDENTNE SKRÓCENIE Z POGŁĘBIENIEM W JEGO 1/4 DOLNEJ. TENDENCJA DO SACRUM ACUTUM. CECHY OSTEOARTROPATII PRZECIĄŻENIOWO-DEGENERACYJNEJ GR. I W STAWACH KRĘGOSŁUPOWO-ŻEBROWYCH NA WYSOKOŚCI Th9/Th10 - W PRZEBIEGU W/W WADY POSTAWY. OBJAWY WCZESNEJ FAZY NIEDOMOGI BLASZEK GRANICZNYCH W 1/3 DOLNEJ ODCINKA L/S.POZA TYM, KREGOSŁUP JAKO CAŁOŚĆ, MIEŚCI SIĘ W GRANICACH NORMY WIEKOWEJ. DZIĘKUJĘ I POZDRAWIAM.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani.

Zdjęcie RTG dość jednoznacznie wyjaśnia przyczynę bólu występującego u Pani. Prawidłowy kręgosłup jest wygięty w płaszczyźnie strzałkowej (tak, że patrząc z tyłu, jest prosty, a patrząc z boku wygięty) w taki sposób, że:
- odcinek szyjny ma łuk do przodu (lordoza),
- odcinek piersiowy do tyłu (kyfoza),
- odcinek lędźwiowy do przodu (kyfoza).

U Pani natomiast, po pierwsze, kręgosłup jest wygięty również na boki (skolioza), po drugie - prawidłowe krzywizny zarówno lordoza szyjna, jak i lędźwiowa, są w znacznym stopniu zniesione. To wszystko sprawia, że stawy kręgosłupa są przeciążone i postępuje zwyrodnienie (takie jak dla osób znacznie starszych), czyli przyśpieszone zniszczenie stawów. Niestety, Pani praca dodatkowo obciąża już i tak zmieniony chorobowo kręgosłup.

Leczenie jest albo zachowawcze: gorsety, fizjoterapia, etc., które może przynieść efekty dopiero po długim stosowaniu, jednakże jedynie opóźni nieuniknione pogłębianie się skoliozy, która może Panią całkowicie unieruchomić i doprowadzić do kalectwa.
Drugą opcją jest leczenie operacyjne, które ma, jak każdy zabieg, swoje powikłania i wiąże się z ryzykiem.

Dlatego musi się Pani zgłosić do ortopedy w celu skonsulotwania zarówno jednego, jak i drugiego typu leczenia.