Opis USG nerek i ruchoma nerka

W badaniu USG stwierdzono, że prawa nerka jest niżej położona - ruchoma, z widocznym zaleganiem w ukł. zbiorczym. Nie mam żadnych dolegliwości. Jestem przed badaniem u urologa. Proszę o informacje, czy to coś poważnego, czy się leczy i ewentualnie jak?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Rozpoznanie tej choroby nerek wymaga przeprowadzenia wywiadu lekarskiego oraz kilku badań. Konieczne jest także ustalenie umiejscowienia nerki zależnego od pozycji ciała - nerka ruchoma jest łatwo wyczuwalna w pozycji stojącej i można ją przesunąć do góry. Ponadto niezbędne jest wykonanie urografii w pozycji leżącej. Badanie urograficzne pokazuje zastój moczu oraz przesunięcie nerki w kierunku kręgosłupa. Bardziej szczegółowa diagnoza tego rodzaju dolegliwości nerek może być postawiona po przeprowadzeniu renografii izotopowej i scyntygrafii, czyli badań izotopowych nerek.