Opóźnienie w przyjęciu pierwszej tabletki antykoncepcyjnej

Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Yaz (które mają podobny skład co Yasminelle), spóźniłam się z przyjęciem pierwszej tabletki z kolejnego blistra o ok. 18h. Czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę? Czytałam, że dopiero pominięcie 3 pierwszych tabletek może nie zahamować owulacji. Dodam, że stosunek odbył się tydzień przed pominięciem tabletki, 4 dni później nastąpiło krwawienie z odstawienia.

Witam serdecznie. Zachowanie pełnej ochrony antykoncepcyjnej to jedno a ryzyko ciąży w tej sytuacji to druga sprawa. Brak przyjęcia pierwszej tabletki w ustalonym terminie wpływa znacznie na późniejszą ochronę przed ciążą - znacznie ją obniżając. Zaleca się nawet stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez kolejne dwa tygodnie cyklu. Jak wspomniałam zupełnie inną sprawą jest szansa na ciążę w tym przypadku. Jeżeli do ostatniego stosunku doszło 7 dni przed pominiętą tabletką, możliwość wystąpienia ciąży jest bardzo mała, ponieważ plemniki zwykle nie przeżywają aż tak długo w drogach rodnych kobiety. Zwykle jest to czas do 72h.