Opóźniony rozwój mowy u trzylatka

Syn skonczył 3.5 roku. Jego rozwój przebiegał prawidłowo. Około roku zaczął wypowiadać pierwsze slowa było ich ok 15. W wieku dwóch lat zaniepokoił mnie fakt, że syn nie zwasze reagował na swoje imię. Wówczas jego pediatra skierował nas do neurologa dzicięcego. Synowi wykonano EEG- wynik według opini lekarza był prawidłowy do wieku. W chwili obecnej takie zchownie nie występuje ale niepokoją mnie inne zachowania syna, postaram się je wymienic; syn mówi ok. 25 słow, ale np. słowo mama kieruje do mnie, mówi tak jednak do taty i cioci. Nie próbuje powtarzać nowych słów, woli pokazać ręką lub zaprowadzić kogoś do tego, co go interesuje niż próbować nawiązać jakikolwiek kontakt słowny. Rozumie znaczenie słów: nie, papa, brum brum, potrafi powiedzieć swoje imię Kuba, ale pytając jak ma na imie pokazuję rączką, że nie ma. Zauważyłam rownież, że potrafi godzinę lub więcej chodzić w kółko. W wielu sytuacjach reaguje płaczem, bardzo potrzebuje przytulania. Jest bardzo żywiołowym dzieckiem. Chciałabym się dowiedzieć czy ten opózniony rozwoj mowy to objaw autyzmu?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy w przypadku Pani syna opóźnienie rozwoju mowy jest objawem autyzmu. Niepokojące z zachowań, które Pani opisała jest to, że dziecko nie próbuje nawiązać kontaktu słownego jak również chodzenie w kółko przez godzinę. Aby rozwiać wątpliwości radziłabym udać się na konsultację psychologiczną, dzięki czemu możliwe będzie szybkie podjęcie ewentualnej terapii.

Pozdrawiam serdecznie!

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Opoźniony rozwój mowy i komunikacji wpisuje się w obraz autyzmu jednak nie znaczy to, że Pani syn ma autyzm. Aby rozwiać wątpliwości należy skonsultować się z psychologiem. Konieczna też jest wizyta u logopedy i rozpoczęcie terapii w tym kierunku gdyż 25 słów w wieku 3,5 lat to bardzo mało.
Pozdrawiam AM