Opryszczka na ustach w 4 tygodniu ciąży

jestem w 4 tyg ciąży i wyszła mi opryszczka na ustach, czy ma to jakiś wpływ na rozwijające się maleństwo, zagraża jakoś?proszę o szybką odpowiedź

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Opryszczka wargowa wywoływana jest przes wirusa HSV-1. Infekcje tą odmianą wirusa mają charakter nawrotowy (jednorazowe przechorowanie nie daje nabytej odporności) i nie stanowią zagrożenia dla prawidłowego rozwoju płodu z wyjątkiem sytuacji, w której zakażenie u kobiety w trakcie ciąży nastąpiło po raz pierwszy w jej życiu, a także gdy doszło do przeniesienia infekcji na narządy płciowe. W takich przypadkach należy niezwłocznie zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego, który zaleci odpowiednią terapię antywirusową. Pozdrawiam