Opryszczka wargowa a ryzyko przeniesienia na narządy płciowe

Proszę o odpowiedź na pytanie: Czy mając opryszczkę na wardze można ją przenieś na narządy płciowe, i czy przy ewentualnym przeniesieniu będzie to niebezpieczne dla ciąży. Czytałam, iż zmiany na twarzy wywołuje wirus HSV-1, więc jak go przeniosę na okolice intymne to to dalej będzie wirus HSV-1, więc nie można mówić o zakażeniu pierwotnym, które jest niebezpieczne dla ciąży. Czy moje myślenie jest mylne? Czy wizyta u ginekologa może wykluczyć zakażenie okolic intymnych? Zostanie pobrany wymaz lub krew? Właśnie z mężem staramy się o dziecko, uprawialiśmy seks także w czasie kiedy ja miałam widoczne wypryski na wargach, dlatego moje pytanie.

Witam! Opryszczka narządów płciowych najczęściej wywoływana jest przez wirusa HSV-2, w odróżnieniu do opryszczki wargowej wywoływanej przez wirusa HSV-1. Gdyby faktycznie doszło do przeniesienia wirusa i wywołania zmian, to tak jak Pani wspomniała, mielibyśmy do czynienia z infekcją wtórną. W tym miejscu chciałabym jednak zauważyć, iż to nie Pani partner a Pani miała zmiany pęcherzykowe na ustach, a zatem ryzyko przeniesienia jest niewielkie. Rozpoznanie zakażenia wirusem opryszczki stawia się na podstawie typowego obrazu klinicznego w czasie badania fizykalnego. Nie ma wskazań do wykonywania badań dodatkowych. Podsumowując, nie widzę podstaw do obaw o zakażenie w obrębie dróg rodnych oraz o ewentualne powikłania. Pozdrawiam