Opryszczka wargowa a ryzyko przeniesienia na narządy płciowe

Proszę o odpowiedź na pytanie: Czy mając opryszczkę na wardze można ją przenieś na narządy płciowe, i czy przy ewentualnym przeniesieniu będzie to niebezpieczne dla ciąży. Czytałam, iż zmiany na twarzy wywołuje wirus HSV-1, więc jak go przeniosę na okolice intymne to to dalej będzie wirus HSV-1, więc nie można mówić o zakażeniu pierwotnym, które jest niebezpieczne dla ciąży. Czy moje myślenie jest mylne? Czy wizyta u ginekologa może wykluczyć zakażenie okolic intymnych? Zostanie pobrany wymaz lub krew? Właśnie z mężem staramy się o dziecko, uprawialiśmy seks także w czasie kiedy ja miałam widoczne wypryski na wargach, dlatego moje pytanie.

KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Witam! Opryszczka narządów płciowych najczęściej wywoływana jest przez wirusa HSV-2, w odróżnieniu do opryszczki wargowej wywoływanej przez wirusa HSV-1. Gdyby faktycznie doszło do przeniesienia wirusa i wywołania zmian, to tak jak Pani wspomniała, mielibyśmy do czynienia z infekcją wtórną. W tym miejscu chciałabym jednak zauważyć, iż to nie Pani partner a Pani miała zmiany pęcherzykowe na ustach, a zatem ryzyko przeniesienia jest niewielkie. Rozpoznanie zakażenia wirusem opryszczki stawia się na podstawie typowego obrazu klinicznego w czasie badania fizykalnego. Nie ma wskazań do wykonywania badań dodatkowych. Podsumowując, nie widzę podstaw do obaw o zakażenie w obrębie dróg rodnych oraz o ewentualne powikłania. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty