Opuchlizna dolnych i górnych powiek

Od roku puchną mi dolne i górne powieki. Opuchlizna pojawia się rano(o różnym nasileniu) w ciągu dnia trochę schodzi. Zaczerwienienie raz jest, raz nie ma. Odstawiałam kosmetyki, kremy, przechodziłam na diety, nie ma znaczenia pora roku. Kilkukrotna pełna morfologia nic nie wykazała, ginekolog, laryngolog i endokrynolog powiedzieli, że wszystko w normie.Praktycznie nie używam soli, dużo piję. Czy do czasu wizyty u alergologa i okulisty, mogę to jakoś tymczasowo zaleczyć, żeby normalnie wyglądać?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zaznaczę na wstępie, że nie polecam robienia jakichkolwiek okładów na powieki typu: herbata, rumianek czy tym podobne. Można jedynie stosować schłodzone żelowe maseczki - do kupienia w drogeriach.
Do powstawania opisanych miękkich obrzęków powiek dochodzi najczęściej z powodu:
1) schorzeń układu krążenia a ściśle mówiąc niewydolności serca;
2) niewydolności nerek - zaburzenia białka w organizmie;
3) zaburzeń tarczycy - głównie niedoczynność.
Najwłaściwszym byłoby udanie się do lekarza pierwszego kontaktu lub internisty, który zleci odpowiednie badania lub skieruje do innych specjalistów.
Pomocne może być także układanie głowy nieco wyżej w trakcie snu, a niezupełnie na płasko, do momentu ustalenia diagnozy.