Opuchlizna oraz ból nóg

Witam! Od kilku lat puchną mi nogi, są obrzęknięte i bolą. Lekarze twierdzili, że jestem za młoda, żeby brać na to tabletki, bo jak już zacznę, to będę je brała do końca życia. Przepisywali maści albo sole do moczenia nóg. Po jakimś czasie doszła astma (chociaż nie mam typowych napadów duszności, raczej tylko pokaszluje) oraz problemy z jelitami (ostre bóle brzucha, luźne stolce, po wypróżnieniu ból ustaje). Pomagają mi tabletki Asamax 500, a badania, m.in. kolonoskopia, nie wskazują żadnej choroby jelit - wykluczono zespół jelita drażliwego, celiakię oraz choroby zapalne.

Niedawno leżałam w szpitalu, ponieważ miałam zmiany w lewym płucu. Bronchoskopia nic nie wykazała, najprawdopodobniej przeszłam bezobjawowe zapalenie płuc, za 3 miesiące mam powtórzyć tomografię komputerową. Jednak niepokoi mnie fakt, iż bolało mnie w klatce piersiowej, za mostkiem, trochę bardziej po lewej stronie, szczególnie, gdy leżałam na lewym boku oraz w trakcie spirometrii. Myślałam, więc, że to może ta zmiana. Jednak okazało się, że w EKG wyszły mi nieswoiste zmiany odcinka ST-T, a serce mam nieznacznie powiększone z jednej strony. Teraz jestem przeziębiona i coraz bardziej boli mnie w klatce. Ból jest rozdzierający, boli mnie za mostkiem i między łopatkami.

Zawsze miałam problemy z krążeniem (zimne dłonie, stopy) niskie ciśnienie (90-100/60-70) i niski puls. Teraz mam niskie ciśnienie i wysoki puls (94). Czy to coś z sercem? Zastanawiam się czy wszystkie objawy (puchnące nogi, astma, problemy z jelitami, ból w klatce) mogą mieć jedną przyczynę, i jaką? Leczę się u pulmonologa, gastrologa, mam umówioną wizytę u kardiologa. Nikt nie potrafi powiązać wszystkich objawów. Mam już dosyć. Dodam, że mam dopiero 24 lata, zdrowo się odżywiam i nie mam nadwagi. Proszę o pomoc.

Witam!
Opisane objawy w tej chwili nie sugerują konkretnego zespołu klinicznego wiążącego wszystkie opisane problemy. Obrzęki kończyn dolnych mogą mieć wiele przyczyn np. niewydolność żylna, przyczyny hormonalne czy sercowe. Warto wykryć przyczynę tego zjawiska. Jeśli chodzi o dolegliwości jelitowe to zespół jelita drażliwego wydaje się być dość prawdopodobnym rozpoznaniem przy prawidłowym wyniku kolonoskopii i ewentualnym prawidłowym wyniku badań kału (badanie ogólne, posiew). W związku z dolegliwościami ze strony klatki piersiowej oraz wyniku badania EKG konieczne jest wykonanie badania ECHO serca. Ogólnie warto również wykonać badanie TSH, gdyż niektóre z opisanych objawów mogą sugerować niedoczynność tarczycy. Nieswoiste zmiany odcinka ST oraz nieznacznie powiększone serca może sugerować organiczną chorobę serca, ECHO serca może dostarczyć wiele cennych informacji. Wskazana jest konsultacja dolegliwości ze strony klatki piersiowej z kardiologiem.

Pozdrawiam serdecznie!