Osłabienie działania tabletek przez lek przeciwalergiczny

Witam! Mam pytanie: biorę tabletki antykoncepcyjne od 5 miesięcy, żadnej nie zapomniałam, nigdy nie spóźniłam się też więcej niż 40 minut, a i to bardzo rzadko. Właśnie skończyłam opakowanie i okres dostałam punktualnie, natomiast jest on dużo mniej obfity niż poprzednie krwawienia z odstawienia, ma raczej charakter plamienia. Dodam, że w tym miesiącu brałam lek przeciwalergiczny Telfast, zwykle przyjmując go więcej niż cztery godziny po zażyciu tabletki, jednak jedną pigułkę Telfastu przyjęłam tuż przed wzięciem tabletki antykoncepcyjnej. Telfast niby nie osłabia działania tabletek, ale świadomość tego, że brałam jakieś leki w połączeniu z tak mało obfitym okresem troszkę mnie martwi. Czy jest powód do niepokoju? Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Osłabienie intensywności krwawień z odstawieniu podczas brania antykoncepcji hormonalnej jest zupełnie normalnym objawem. Krwawienia te stają się wyraźnie mniej obfite, w stosunku do fizjologicznych miesiączek, których doświadczała Pani w przeszłości. Prawdopodobieństwo, że jest Pani w ciąży i to powoduje mało intensywne krwawienie jest niezwykle niskie. Oczywiście nie można wykluczyć takiej sytuacji, gdyż żadna metoda antykoncepcyjna, nawet używana w doskonały sposób nie gwarantuje 100% pewności ochrony przed niechcianą ciążą. Jeśli podejrzewa Pani możliwość zajścia w ciążę zawsze warto wykonać test ciążowy z moczu lub badanie poziomu hormonu betaHCG z krwi w celu wykluczenia ciąży. Pozdrawiam serdecznie!