Osłabienie i ból brzucha po zapaleniu płuc

Witam! Jestem po zapaleniu płuc (według lekarza, na zdjęciach dalej coś mi w tych płucach zalega) a jestem już 2 miesiące niby po chorobie (byłem w szpitalu 1 tydzień na początku sierpnia), cały czas mam katar, ogólnie jestem osłabiony, dużo ćwiczyłem fizycznie (taniec) pewnego razu, aż mnie podczas treningu przymroczyło z osłabienia, od tego czasu zrobiłem sobie przerwę. Zaczęły mnie boleć nogi (zarówno kolana, jak i stopy oraz piszczele), ból jest w losowych miejscach, nie jest jakoś specjalnie dokuczliwy, ale zauważyłem też, że zaczęły mi strzelać "wszystkie" kości. Mam na myśli zarówno te w biodrach, kolanach, jak i w obydwu barkach.

Byłem u ortopedy to mi przepisał jakiś suplement diety na stawy i tyle. Nie wiem co o tym myśleć. Wydaje mi się, że z dnia na dzień jest gorzej, jeżeli chodzi o te strzelanie... Drugi problem jest taki, dzisiaj jak się obudziłem to czuję jak coś mnie boli dosłownie zaraz pod pępkiem, czuję to tylko jak stoję i nasila się to wraz z odchylaniem do tyłu (palcami nie wyczułem żadnego guzka).

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Jeśli chodzi o przebyte zapalenie płuc to trudno mi się tu wypowiedzieć jednoznacznie bo nie mam możliwości osłuchania płuc ani obejrzenia zdjęcia RTG. Zmiany pozapalne na zdjęciu mogą ustępować przez długi czas, więc może nie koniecznie świadczy to o tym że nadal jest tam jakiś stan zapalny. Natomiast jeśli odczuwa Pan zmęczenie, osłabienie to być może warto by było skontrolować morfologię krwi po to aby wykluczyć na przykład anemię.

Co do strzelania w stawach to jest to niestety częsta przypadłość. O ile nie towarzyszą jej uporczywe bóle czy obrzęki stawów (co mogłoby sugerować jakieś schorzenie) to przyczyny upatruje się w niedostatecznej produkcji mazi stawowej i zaleca się podawanie właśnie różnego rodzaju suplementów diety "na stawy", tak jak to zalecił Panu ortopeda. Innej możliwości leczenia w tym wypadku raczej nie ma.

Co do bólu brzucha to być może przyczyną jest jakiś błąd dietetyczny, czy zwykła kolka jelitowa i w krótkim czasie dolegliwości ustąpią. Jeśli nie to należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, on zaleci właściwą diagnostykę. Pozdrawiam!