Osłabienie, mrowienia, zimne dłonie, niska temperatura, spadek nastroju i lęk a wyniki TSH

Witam, Moje wyniki to TSH 5,20 (0,30 - 4,00), FT3 3.13 (2,60 - 5, 40), FT$ (1,18 (0,62 - 1,85). Byłam wczoraj u pani endokrynolog, która stwierdziła niedoczynność i przepisała Euthyrox N25. Moje objawy to bardzo duże osłabienie, osłabienie mięśni, zadyszka, nieprzyjemne odczuwanie bicia serca, zimne dłonie, uczucie mrowienia, niska temperatura, ale nie utyłam. Dokucza mi też spadek nastroju, niepokój i lęk. Obawiam się czy te objawy nie są za mocne przy niezbyt złych wynikach.

Dzień dobry,

Ma Pani subkliniczną niedoczynność tarczycy. Niekiedy pomimo prawidłowych wyników stężenie fT3 i fT4 i obniżonym stężeniu TSH we krwi mogą występować typowe objawy dla niedoczynności tarczycy.Proszę przez kilka dni obserwować swój organizm, objawy powinny ustąpić, jeśli nie ustąpią lub się ich nasilenie nie ulegnie zmniejszeniu to należy szukać innej przyczyny, Warto również oznaczyć sobie poziom przeciwciał antyTPO i p/ciał przeciwko Tyreoglobulinie - badanie z krwi. Za jakieś 4-6 tygodni proszę kontrolnie oznaczyć TSH celem ew. modyfikacji leczenia.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz

Rodzaj i nasilenie objawów zależą nie tyle od stopnia odchylenia wyników, lecz od czasu trwania nieprawidłowości. Rozpoznanie niedoczynności tarczycy nie wyklucza obecności innych zaburzeń, dających podobne objawy. Można też zobaczyć, czy objawy ustąpią po wyrównaniu TSH. Warto tez "dorobić" Anty-TPO, TRAB-y i wykonać USG tarczycy.

Szanowna Pani,

być może odczuwanie negatywnych emocji nie ma bezpośredniego związku z wynikami badań, a z sytuacją w jakiej Pani się aktualnie znajduje.

Warto poddać się refleksji dotyczącej stanu swojego życia i zobaczyć czy nie ma ono wpływu na nasze samopoczucie.

Pozdrawiam serdecznie
Marta Melka-Roszczyk