Ośmiolatek z ADD?

Witam. Mój drugoklasista ma problem. Zaburzenia uwagi. Jego samoocena jest fatalna, słyszał w szkole od kolegi, że jest najgorszy i tak o sobie myśli. Syn ma ogromne problemy z koncentracją uwagi, co rzutuje na wyniki w nauce, przy tym b. wolne tempo pracy. Zanim wyjmie pióro dzieci kończą pierwsze ćwiczenie. Pani go przywołuje, ale widzę, że zaczyna tracić cierpliwość i na niego pokrzykuje. Sama o tym mówi. Przy odrabianiu lekcji w domu, podobnie jak w szkole często ucieka myślami, nawet w trakcie pisania wyrazu w połowie "zawiesza się". Patrzy na mnie i nie słyszy, mówię do niego kilkakrotnie i w końcu doczekam się : "A!!". Nie wiem, czy jest nad ruchliwy, ponieważ są dni, kiedy lekcje odrabia spokojnie (fizycznie), a są takie, kiedy ręce błądzą szukając zajęcia, a nogi majdają pod stołem lub kręci się na krześle. Nie jest dyslektykiem, choć raczej będzie dysortografem.

Jest dzieckiem spokojnym, grzecznym, kulturalnym, unika dzieci głośnych, przebojowych, jest wrażliwy i niestety ma bujną wyobraźnię (smucił się pół dnia w szkole, bo słyszał samochód na sygnale i stwierdził, że to karetka jedzie po mnie, bo mnie samochód potrącił), nie jest pogodny i radosny. Niestety. Najświeższa opinia z poradni jest z grudnia. Jasno nie powiedziano mi, że syn ma ADD, choć taka sugestia padła. Właściwie żadnej konkretnej porady nie otrzymałam. Przykro mi, ale mam fatalną opinię na temat państwowej PPP. Myślałam, że dostanę jasne i konkretne wskazówki jakie ćwiczenia z synem robić, bo, że puzzle, planszówki wiem sama. Działam bezładnie, podsuwam dziecku różne ćwiczenia, które kupuję na "czuja", korzystamy z puusów, logico piccolo. Ja czuję się zagubiona, co dopiero dziecko. Ostatnio zapytany o najszczęśliwszy dzień w życiu powiedział, że takiego nie było, a on jest nieszczęśliwy. Dodam, że mamy spokojny dom, syn ma swój pokój, miejsce do nauki, no i ukochanego psa, chodzi na zbiórki zuchów i lubi to, chodził na szachy. Pytanie zasadnicze: Jak pomóc dziecku? Czy ADD stwierdza się na podstawie innych testów niż zwykła diagnoza? Jak powinno być traktowane w szkole dziecko z ADD w diagnozie? Dziękuję za cierpliwość w czytaniu, choć to jeszcze nie wszystko, co chciałam napisać. Z góry dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam;)

Przykro mi czytać, że nie otrzymała Pani fachowej pomocy w poradni. Diagnozę ADD może postawić lekarz psychiatra, co na pewno rozwieje Pani wątpliwości  i niepokój. Zachęcam do szukania innego specjalisty zajmującego się diagnoza i terapia dzieci z ADHD i ADD ponieważ tej sytuacji konieczna jest pomoc dziecku, zwłaszcza w szkole;)

Proponuje też ponowną wizytę u osoby diagnozującej dziecko w poradni i powiedzenie wprost o swoich oczekiwaniach oraz o zaproponowaniu zajęć grupowych dla syna;) Dobrze jest zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe, po szkole, dzięki którym podbuduje samoocenę oraz zwiększy kontrolowanie uwagi. Dobrze byłoby, aby dziecko samo wybrało zajęcia dodatkowe, ale może Pani również podsunąć pewne propozycje np. karate, basen, jazda konna.

W postępowaniu z dzieckiem ważne jest stosowanie krótkich i jasnych komunikatów, upewnianie się, że zrozumiał polecenie, wyrobienie nawyku wykonywania zadań od początku do końca (krótkie łatwe zadanie na początek, dzięki któremu widać efekt od razu, stopniowe przydzielanie zadań dłuższych, odrabianie zadań domowych z podziałem na etapy: najpierw 2 zadania z matematyki - przerwa , potem dalej itp.). Zachęcam do wspólnych zabaw rozwijających koncentrację uwagi np, kalambury, puzzle, zabawy w "co się  zmieniło w pokoju" itp.

Pozdrawiam

Szanowna Pani,
konieczne jest postawienie diagnozy, jeśli zasugerowano Pani ADD ale nie otrzymała Pani takiej informacji konkretnie to musi Pani dążyć do jej zweryfikowania. Lekarz psychiatra lub wyspecjalizowany psycholog dziecięcy może taką diagnozę postawić. Gorąco zachęcam Panią do zapoznania się z możliwościami metody EEG Biofeedback która jest bardzo skutecznym narzędziem wspomagającym terapię dzieci z ADD, ale nie tylko, również w sytuacji problemów z obniżonym nastrojem.